Wycieczki

Pilotaż

nowe-logo
OC przewodników turystycznych
i pilotów wycieczek
OC/OW029/1011

Zapraszam na wycieczkę do Leśnego Grodu w Milówce - górskiego ogrodu botanicznego z przewodnikiem beskidzkim - Karpackim Gazdą.

 

Pobierz ofertę wycieczki na do Leśnego Grodu w Milówce w PDF

pogotowie

www.przewodnikbeskidzki-milowka.pl

grod7

Oferta przewodnicka:

Półdniowa wycieczka autokarowo - piesza ze mną może zawierać następujące elementy (do wyboru):

• zwiedzanie Leśnego Grodu,

• spacer pięknymi alejkami,

• czas wolny (możliwość zamówienia posiłku),

• rekreacja, zwiedzanie zagrody ze zwierzętami,

• warsztaty edukacyjne

 

FOTOGALERIA Z NASZYCH WYCIECZEK

grod1 grod3

grod2 grod4

grod6 grod5 grod8

SPECYFIKACJA ZWIEDZANEGO OBIEKTU

LEŚNYM GRÓD W MILÓWCE


Karpacki Gazda – przewodnik beskidzki zaprasza na wycieczkę do Milówki do Leśnego Grodu, który jest górskim parkiem botanicznym  zaprojektowanym przed laty przez pasjonata i podróżnika Grzegorza Śleziaka. Usytuowany jest w środku lasu, przy szlaku na Halę Boraczą. Park Leśny Gród ma charakter edukacyjno-rekreacyjny.


To niezwykłe, wręcz magiczne miejsce łączy dwa elementy – flory, w oparciu o symbolikę poszczególnych gatunków, m.in. cisu symbolizującego wyciszenie, brzozy dającej energię życiową i jabłoni, która jest symbolem płodności  oraz fauny – reprezentowanej przez ptactwo domowe i ozdobne oraz tradycyjną zagrodę edukacyjną z owcami rasy Wrzos, wpisaną do Programu Ochrony Gatunku.


Rośliny w parku zostały posadzone w sposób „lewitujący” czyli nie zakopywane do ziemi, tylko kładzione na ziemi i obsypywane nią, co wyróżnia ogród na tle innych tego typu miejsc znajdujących się w Polsce.


Wyjątkowość Leśnego Grodu tkwi zwłaszcza w bogactwie szaty roślinnej. Poza rodzimymi roślinami znajdują się w nim także egzotyczne okazy, np. bambusy, sosny japońskie, czerwone i zielone klony palmowe. Wraz z nadejściem wiosny w Leśnym Grodzie rozkwita setki żonkili, szafirków i hiacyntów, latem kwitną rododendrony, wisterie i lilie, a jesienią dominują ozdobne trawy, m.in. Rozplenica japońska, Gigant Miskant i trawa pampasowa.


Park botaniczny Leśny Gród ma do zaoferowania zwłaszcza wiosną pobyt w otoczeniu tysiąca żonkili, narcyzów, szafirków i tulipanów oraz rozwijające się pąki przeróżnych drzew, a na dzieci czekają nasze zwierzęta – ozdobne kurki, króliki, kaczuszki, gęsi i owieczki oraz największa w regionie huśtawka. Do leśnego baru zapraszamy na kawę, herbatę i domowe ciasta.


Cały sezon od maja do października park tętni życiem. W siedmiu stawach żyje kilka gatunków ryb, a nad stawami żaby – Kumak górski i Ropucha szara, obydwa gatunki znajdują się pod ścisłą ochroną. Pobyt w Parku umila śpiew ptaków. To idealne miejsce do wypoczynku i nauki na łonie natury w otoczeniu przepięknych krajobrazów Beskidu Żywieckiego.

W ogrodzie hoduje się kilka gatunków zwierząt gospodarskich, które są dodatkową atrakcją dla dzieci.


INFORMACJE TECHNICZNE


W pobliżu ogrodu znajdują się wygodne parkingi dla samochodów i autokarów.


Ogród jest otwarty dla zwiedzających od 1 maja  do 31 października we wszystkie dni tygodnia za wyjątkiem poniedziałków.


WARSZTATY EDUKACYJNE W LEŚMYM GRODZIE


Karpacki Gazda zachęca, aby  przenieść zajęcia z sali lekcyjnej do pięknego ogrodu „Leśny Gród” w miejscowości Milówka koło Żywca, które Karpacki Gazda zamieni na wesołą, ciekawą i niezapomnianą przygodę na łonie natury, wśród niezliczonych gatunków roślin, w tym także rzadko spotykanych w tej części Europy.
Leśny Gród stanowi idealne miejsce na edukacyjną szkolną wycieczkę, podczas której można nie tylko zdobyć wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych, ale także rozwijać wyobraźnię i kreatywność uczniów, rozbudzać pasję poznawania ciekawych miejsc i walory przebywania na świeżym powietrzu w otoczeniu przyrody. Na Państwa życzenie przewodnik  beskidzki krótko opowie o historii Leśnego Grodu oraz o znajdujących się tu roślinach i zwierzętach.

Karpacki Gazda zorganizuje warsztaty dla szkół podstawowych i przedszkoli na temat tradycji regionu żywieckiego.


WARSZTATY PASTERSKIE


Karpacki Gazda poleca zorganizowanie warsztatów o owcy wrzosówce. Owca wrzosówka – jedna z ras owcy domowej hodowana w Polsce. W połowie lat 50. XX wieku polska populacja tych owiec zaczęła spadać z powodu wypierania tej rasy przez merynosy, które mimo mniejszej plenności miały więcej mięsa oraz białej wełny, na które właśnie było zapotrzebowanie na rynku. Populacja wrzosówek zaczęła więc drastycznie spadać. Stan taki trwał aż do 1972 roku, kiedy to Instytut Zootechniki zakupił 160 maciorek i 27 tryków (łącznie w latach 1972–1973) w celu ochrony populacji wrzosówek. Pod koniec lat 90. liczba maciorek wrzosówek w Polsce wyniosła około 2300 sztuk. Obecnie owce tej rasy są przeważnie używane jako "żywe kosiarki". Poza tym istnieje kilka większych stad.


Dorosłe owce tej rasy ważą minimum 32 kg, barany natomiast min. 40 kg. Są to owce drobne, o cechach pierwotnych. Można je strzyc nawet dwa razy rocznie. Potomstwo wydają zwykle dwa razy w roku, najczęściej mają ciąże bliźniacze. Występują w dwóch kolorach wełny: siwym oraz czarnym. Są to owce odporne na choroby. Ich mięso przypomina dziczyznę.

W skład oferty edukacyjnej wchodzą:

  • wykład multimedialny
  • malowanie figurek gipsowych – owieczek
  • zwiedzanie ogrodu
  • karmienie owiec

Cena: 15 zł / os.


W cenie: wstęp do parku, wykład, przewodnik, karmienie zwierząt. Opiekunowie – wstęp gratis.

Dodatkową opcją, ustalaną indywidualnie, może być posiłek w formie kiełbasy z grilla lub ogniska – cena do uzgodnienia.

WARSZTATY Z ZIOŁOLECZNICTWA


Karpacki Gazda - przewodnik beskidzki poleca zorganizowanie warsztatów na temat ziołolecznictwa. W Leśnym Grodzie rośnie wiele ziół, tysiące gatunków roślin, w tym również o działaniu leczniczym. Na warsztatach będzie można zapoznać się z wyrobami powstałymi na bazie naturalnych produktów, w unikalnych technologiach konserwacji alkoholem i octem, wyrobów znanych producentów rolnych opierających się tylko i wyłącznie na zdrowych, ekologicznych uprawach. Jeśli aura pozwoli, część zajęć odbywać się będzie w samym ogrodzie.

Cena: 20 zł / os.


W cenie: wstęp do parku, wykład, przewodnik, karmienie zwierząt. Opiekunowie – wstęp gratis.

Dodatkową opcją, ustalaną indywidualnie, może być posiłek w formie kiełbasy z grilla lub ogniska – cena do uzgodnienia.

WARSZTATY PSZCZELARSKIE


Karpacki Gazda - przewodnik beskidzki poleca zorganizowanie warsztatów na temat ziołolecznictwa. Opowiemy Wam o pszczołach i ich bardzo ważnej roli w naszym życiu. Będzie prawdziwy ul, prawdziwa pszczela rodzina, ciekawostki i opowieści, degustacja miodu, malowanie odlewów gipsowych – pszczółek (do zabrania potem przez dzieci na pamiątkę warsztatów) oraz zwiedzanie ogrodu.


Cena: 20 zł / os.


W cenie: wstęp, wykład, przewodnik, karmienie zwierząt, koszt malowania figurek . Opiekunowie – wstęp gratis.

Dodatkową opcją, ustalaną indywidualnie, może być posiłek w formie kiełbasy z grilla lub ogniska – cena do uzgodnienia.

OFERTA GASTRONOMICZNA W LEŚMYM GRODZIE


Istnieje możliwość zorganizowania obiadu, grilla lub ogniska z pieczeniem kiełbasek po wcześniejszym uzgodnieniu.

INFORMACJE TECHNICZNE


Karpacki Gazda zaleca ubrać się w wygodny strój oraz obowiązkowo posiadać wygodne lub sportowe obuwie. W dni słoneczne warto mieć jakieś nakrycie głowy .

W Leśnym Grodzie nie wolno rozpalać ognia poza miejscami do tego wyznaczonymi i bez pozwolenia pracowników ogrodu.

Zabronione jest dokarmianie zwierząt chyba, że wcześniej ustalimy to jako atrakcję dla dzieci.

Karpacki Gazda zaprasza grupy zorganizowane do Milówki!

 

Wszystkie usługi i bilety wstępów do zwiedzanych obiektów na zapytanie z indywidualna kalkulacją!

Skorzystanie z usługi przewodnickiej i zarezerwowanie odpowiednich atrakcji wymaga wcześniejszej rezerwacji, której można dokonać w Żywieckim Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego pod nr tel./fax 033 475 96 52 lub 609 789 879 lub pisząc maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

blachaprzewodnikbeskidzki

 

Zapraszamy w Beskidy z Karpackim Gazdą!

 

Zarezerwuj Karpackiego Gazdę

joomla template 1.6
Loading...