Wycieczki

Pilotaż

nowe-logo
OC przewodników turystycznych
i pilotów wycieczek
OC/OW029/1011

PRZEWODNIK BESKIDZKI – LESZEK MŁODZIANOWSKI

 leszekmlodzianowskiprzewodnikbeskidzki

"W górach chodź zawsze tak ,aby nie gubić znaków"..

Jan Paweł II

 

Urodziłem się w Łodygowicach, nad jeziorem Żywieckim, koło Żywca na pograniczu Beskidu Żywieckiego i Małego. Wychowałem się w Beskidach i tutaj spędziłem najpiękniejsze chwile w moim życiu. Ukochałem sobie tę ziemię i chcę się z Wami podzielić unikatowymi ciekawostkami, wiedzą, doświadczeniem i miłością do niej. Beskidy były moją pasją od dziecka.

Jestem licencjonowanym przewodnikiem turystycznym na obszar zachodni Beskidów Zachodnich. Uprawnienia  państwowe zostały mi nadane przez Marszałka województwa śląskiego (nr legitymacji 1489). Przynależę do Akademickiego Koła Przewodników Górskich w Bielsku Białej jak również do Babiogórskiego Oddziału PTTK w Żywcu.

Powyższe uprawnienia pozwalają mi oprowadzać Turystów po obszarze obejmującym Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, wraz z położoną od nich na północ częścią Pogórza Karpackiego oraz Orawą, Beskid Mały, Beskid Makowski, Beskid Wyspowy (część zachodnia) i Podhale obejmujące tereny na zachód od dolin Białego Dunajca po Nowy Targ, Lepietnicy, Raby po Kasinę Wielką, Krzyworzeki po jej ujście do Raby. Obszar uprawnień obejmuje miasta: Cieszyn, Bielsko-Biała, Wadowice - leżące na granicy obszaru uprawnień.

 

"Kto chce naprawdę odnaleźć samego siebie, musi nauczyć się obcowania z przyrodą, bo oczarowanie jej pięknem wprowadza bezpośrednio w ciszę kontemplacji"...

Jan Paweł II

 

Turystom pokazuję to co Beskidy mają najpiękniejszego – dziewiczą przyrodę, wspaniałe widoki, liczne zabytki, obiekty muzealne, które stanowią świadectwo spuścizny kulturowej Beskidów.

Tworząc Szlak Zbójników Karpackich – nowy transgraniczny szlak kulturowy łączący góralskie tradycje 6 krajów na mitycznym łuku Karpat, ustanowiłem Żywiec – stolicą zbójnictwa karpackiego, co zgodne jest z zapiskami Andrzeja Komonieckiego – najsłynniejszego wójta żywieckiego i zarazem kronikarza żywieckiego.

 

Na dnie serc taternickich, zrodził się nieodstępny towarzysz wszystkich walk - lęk. Nazywamy go różnie: emocją, szczęściem zdobywania. W każdym razie, zgadzamy się wszyscy, jest to uczucie, dla którego warto ponieść tyle ofiar i trudów"...

Wiesław Stanisławski

 

Andrzej Komoniecki w swojej kronice „Chronografii miasta Żywca…” słusznie ocenił, że Żywiecczyzna, a nie skalne Podhale czy jakakolwiek inna karpacka ziemia, była terenem największego nasilenia działalności kompanii zbójnickich.

Dlatego też w bardzo ciekawy sposób oprowadzam po Żywcu i nie tylko:


1.    wycieczki szkolne i zakładowe,
2.    wycieczki autokarowe i mikrobusowe,
3.    indywidualnych turystów (nawet od 2 os.),
4.    zielone i białe szkoły,
5.    obozy wędrowne,
6.    rajdy, trekkingi górskie,
7.    inne trasy wg Państwa życzeń.

Wycieczka ze mną jest oryginalna, ciekawa i wesoła, ponieważ oprowadzam na specjalne życzenie w oryginalnym stroju górala żywieckiego albo zbójnika beskidzkiego. Czasami towarzyszy mi mój przyjaciel Jacenty Ignatowicz – słynny w całej Polsce – gawędziarz i zarazem multiinstrumentalista, finalista programu Mam Talent, który w bardzo zabawny sposób opowiada turystom zbójnickie legendy, śpiewa góralskie przyśpiewki, uczy gry na unikatowych instrumentach ludowych takich jak fujarka pasterska, róg pasterski, trombita, złóbcoki czy gęśle. Moja kapela góralska „Karpackie Zbóje” równie dobrze potrafi rozbawić wszystkich turystów, dlatego też pobyt w Żywcu może stać się niezapomniany i wyjątkowy.

 

"Nie ma odpowiedzi na uparcie przez wielu stawiane pytanie o sens wypraw w wysokie góry. Nigdy nie odczuwałem potrzeby takiej definicji. Szedłem w góry i pokonywałem je. To wszystko"...

Jerzy Kukuczka

 

Przez cały rok prowadzę również inne autorskie wycieczki, takie jak np. „szlakiem sanktuariów maryjnych na Żywiecczyźnie”, „kaskadą rzeki Soły”, „trójwieś beskidzka” (Istebna, Koniaków, Jaworzynka), „szlakiem beskidzkich jezior”, mała i duża Pętla Beskidzka, „Szlakiem Architektury Drewnianej”, „szlakiem ginących zawodów”, „Szlakiem Zbójników Beskidzkich”. U mnie możecie zamówić zwiedzanie Muzeum Browaru Żywieckiego i Cieszyńskiego, zwiedzanie wnętrza elektrowni szczytowo pompowej na górze Żar lub rejs stateczkiem po jeziorze Żywieckim.


"Tu w górach przyjeżdża się, by stanąć przed pewną rzeczywistością geograficzną, która nas przewyższa i pobudza do zaakceptowania tej postawy, do pokonania samych siebie. I widać tych piechurów, turystów, alpinistów, tych wspinających się nierzadko, jak bohaterowie, którzy podążając za milczącym słowem, słowem majestatycznym, odwieczną wymową gór idą, wspinają się i pokonują samych siebie, aby dotrzeć na szczyty"...

Jan Paweł II

 

Równie często co po Żywcu oprowadzam grupy po Szczyrku, Wiśle, Ustroniu, Skoczowie, Cieszynie, Suchej Beskidzkiej czy Wadowicach. Pokazuje turystom co najpiękniejszego w sobie mają góry Beskidu Żywieckiego, Śląskiego i Małego. Podane warianty tras mogą być modyfikowane i łączone. Podczas spotkania z przewodnikiem ustala się szczegóły. Po złożeniu zamówienia do 6 dni wysyłam mailem szczegółowy program i cennik wycieczki.


"Góry dają człowiekowi, poprzez zdobywanie wzniesień nieograniczony kontakt z przyrodą – poczucie wewnętrznego wyzwolenia, oczyszczenia, niezależności"...

Jan Paweł II

 

Jako przewodnik beskidzki edukuję turystów, dzieci i młodzież w zakresie krajoznawstwa, topografii i historii Beskidów. Od wielu lat uczę dzieci i młodzież miłości do ojczyzny i do gór, patriotyzmu, pokazuje jak szanować środowisko, jak żyć ekologicznie, jak zachować bezpieczeństwo w górach.


Na wycieczkach stawiam przede wszystkim na miłą, niezapomnianą atmosferę i bezwzględne bezpieczeństwo, do którego zobligowałem się składając przysięgę.


"Urok wyprawy na szczyty nie ujarzmione jeszcze prze nikogo, tkwi głównie w niepewności zwycięstwa lub pogromu, trwającej do chwili, gdy stanąwszy na owym nieznanym a tak upragnionym wierzchołku, widzimy nareszcie, jak cały horyzont przed nami się otwiera"...

Janusz Chmielowski

 

Dzięki wielu wycieczkom, które obsługuję od wielu lat, systematycznie poszerzam swoją wiedzę i doświadczenie w obsłudze ruchu turystycznego.


Dzięki wielu uprawnieniom jakie posiadam, takim jak:

  • uprawnienia licencjonowanego pilota wycieczek krajowych i zagranicznych (nr identyfikatora 3433),
  • przewodnika beskidzkiego (nr identyfikatora 1489),
  • kierownika placówek wypoczynku (zaświadczenie o ukończeniu kursu dla kierowników placówek wypoczynku – nr zaświadczenia 7/K/05/2010),
  • wychowawcy kolonijnego (nr BWST – 007/02),
  • rezydenta (ukończony kurs rezydentów w 2008 roku w Marsa El Alam w Egipcie organizowanego przez biuro podróży ITAKA),

 

mogę połączyć wiele funkcji jednocześnie, co sprawia, że szkoły, biura podróży, hotele które mnie zatrudniają oszczędzają, ponieważ nie muszą wynajmować dodatkowo kilku osób do profesjonalnego prowadzenia grupy turystycznej.

SKANY UPRAWNIEŃ

 

PILOT WYCIECZEK

identyfikator1 identyfikator2

 PRZEWODNIK BESKIDZKI

legitymacja1 legitymacja2 legitymacja3

 KIEROWNIK PLACÓWEK WYPOCZYNKU I WYCHOWAWCA KOLONIJNY

kierownik1 kierownik2  wychowawca1    wychowawca2

 REZYDENT ORAZ CERTYFIKAT ZNAJOMOŚCI JEZYKA ANGIELSKIEGO NA POZIOMIE FC

itaka     fc

Tym sposobem mogę być jednocześnie pilotem wycieczki, przewodnikiem terenowym jak również kierownikiem placówki wypoczynku czy wychowawcą kolonijnym. To bardzo ułatwia współpracę pomiędzy mną a zleceniodawcą danej usługi turystycznej i znacznie obniża koszty wycieczki.


Wszystkie wycieczki po Beskidach, góralskie i zbójnickie kuligi zielone i białe, przewodników terenowych - górskich, pilotów wycieczek, kapelę góralską Karpackie Zbóje www.karpackiezboje.pl czy gawędziarza – multiinstrumentalistę zamówić można dzwoniąc do Żywieckiego Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego www.zywiec.turystyka.pl pod nr 33 475 96 52 lub 609 789 879. Najlepiej również napisać do mnie maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tutaj możecie Państwo porozmawiać ze mną osobiście i przy okazji zakupić pamiątki regionalne czy zbójnickie gadżety. Świadczę usługi informacyjne o największych atrakcjach turystycznych w Beskidach. W biurze mogą też Państwo pobrać wiele aktualnych i ciekawych ulotek, folderów z wykazem miejsc noclegowych w Beskidach, czy też map z Beskidów.


"Góry odkryły najskrytsze swoje tajemnice, dały nam najwyższe i najgłębsze zarazem, osiągalne na tym świecie, wrażenia. Ale i pochłonęły nas zupełnie: wszystkie siły, najlepsze myśli nasze, zapał, zdolność, uczucia - oddaliśmy im bez zastrzeżeń. Całą młodość naszą przeżyliśmy w górach, lub z myślą o górach"..

Roman Kordys

 

Gorąco zapraszam w Beskidy wszystkich tych, którzy chcieliby spędzić tutaj chociażby chwilę a także tych, którzy chcą poznać góry bliżej. Gwarantuje, że każdy z Państwa ma szansę dokonać w nich czegoś wyjątkowego, czegoś, co zostanie w pamięci na zawsze.

 

"Góry rozpaliły w sercach naszych przepotężny ogień namiętności, największego skarbu, danego człowiekowi. Bo tylko wielka namiętność potrafi oderwać życie człowieka od szarzyzny bytowania i podnieść je ku wyżynom, skąd widać już jasne zorze nieśmiertelności"...

Roman Kordys

 

ZOBACZ ZDJĘCIA Z MOICH WYCIECZEK

 

GÓRALSKA I ZBÓJNICKA OFERTA PRZEWODNICKA  DLA SZKÓŁ, FIRM, HOTELI I INNYCH GRUP ZORGANIZOWANYCH

 

Od 2007 roku obserwuję coraz większe zainteresowanie regionem beskidzkim, może dlatego, że dawne góry bielsko – żywieckie, czyli obecny Beskid Śląski i Żywiecki zostały ogłoszone stolicą zbójnictwa karpackiego. Coraz bardziej atrakcyjne dla turystów stają się również regiony Beskidu Małego. Oprowadzając liczne grupy po Beskidach mam satysfakcję pokazywać turystom najpiękniejsze miejsca w Beskidach (często związane ze zbójnikami beskidzkimi), popularyzować ideę ochrony przyrody, krajoznawstwa oraz aktywnego wypoczynku na terenach czystych ekologicznie (tereny Parku Krajobrazowego Beskidu Żywieckiego, Śląskiego, Małego, region Babiogórskiego Parku Narodowego).

Obsługuję wycieczki krajoznawcze, przyrodnicze i kulturowe na obszarze obejmującym Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, wraz z położoną od nich na północ częścią Pogórza Karpackiego oraz Orawą, Beskid Mały, Beskid Makowski, Beskid Wyspowy (część zachodnia) i Podhale obejmujące tereny na zachód od dolin Białego Dunajca po Nowy Targ, Lepietnicy, Raby po Kasinę Wielką, Krzyworzeki po jej ujście do Raby. Obszar uprawnień obejmuje miasta: Cieszyn, Bielsko-Biała, Wadowice - leżące na granicy obszaru uprawnień.

Specjalizuje się w obsłudze wycieczek zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, młodzieży oraz osób niepełnosprawnych. Obsługuję wycieczki szkolne, firmowe, turystów indywidualnych, jak i grupy pielgrzymkowe.

Współpracuję z przewodnikami tatrzańskimi, sudeckimi, bieszczadzkimi, specjalistami od  wycieczek ski-alpinistycznych w Tatrach, wspinaczki wysokogórskiej, instruktażu narciarstwa zjazdowego oraz ski tourowego pozatrasowego, trekkingów wysokogórskich, ratownikami TOPR i GOPR. Mam też możliwość zorganizowania dla grup pokazu pierwszej pomocy i szkolenia lawinowego.

Oferuję Państwu swoją pomoc zarówno przy planowaniu wycieczki, organizacji noclegów w Beskidach i wyżywienia, usług transportowych lub dodatkowych atrakcji (kapela góralska, kulig, napad zbójnicki itp.), jak również bezpośrednio przy realizacji wycieczki.  Po zamówieniu przez Państwa wycieczki oraz ustaleniu jej przebiegu na Państwa życzenie skonstruuję i wyślę na wskazanego przez Państwa maila szczegółowy program wycieczki wraz z kosztorysem. Przygotuję dla Państwa indywidualną ofertę uszytą na miarę, dopasowaną do specyficznych możliwości i potrzeb danej grupy.

NOWOŚĆ! Nowością w mojej ofercie jest możliwość zamówienia przewodnika beskidzkiego, który będzie całą wycieczkę prowadził w stroju górala z Beskidu Żywieckiego lub w stroju zbójnika beskidzkiego! Dodatkowym wariantem może być zamówienie kapeli góralskiej „Karpackie Zbóje”, która umili Państwu pobyt w Beskidach. Dużym zainteresowaniem cieszą się wycieczki z przewodnikiem beskidzkim i gawędziarzem – multiinstrumentalistą – Jacentym Ignatowiczem, który opowiada zbójnickie legendy, śpiewa góralskie przyśpiewki, a ponadto uczy turystów gry na unikatowych instrumentach muzycznych! Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom otwarliśmy Żywieckie Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego www.zywiec.turystyka.pl, znajdujące się w Żywcu, przy ul. Sienkiewicza 40A. Tutaj możecie zapoznać się z naszą ofertą, jak również zakupić pamiątki regionalne i zbójnickie gadżety.

Jako przewodnik beskidzki oferuję Państwu prowadzenie wycieczek pieszych górskich, pieszych miejskich (spacery i zwiedzanie miast) oraz autokarowych. Jeśli ktoś z Państwa przyjedzie do Żywca z kilkuosobową rodziną, bardzo chętnie oprowadzę Państwa po wcześniejszym uzgodnieniu terminu ze mną.

W bardzo ciekawy sposób oprowadzam po Żywcu i nie tylko:

1.    wycieczki szkolne i zakładowe,

2.    wycieczki autokarowe i mikrobusowe,

3.    indywidualnych turystów (nawet od 2 os.),

4.    zielone i białe szkoły,

5.    obozy wędrowne,

6.    rajdy, trekkingi górskie,

7.    wycieczki z kijami Nordic Walking z trenerem,

8.    wycieczki piesze i spacerowe z przewodnikiem,

9.    w sezonie zimowym – wycieczki na nartach skitourowych oraz rakietach śnieżnych,

10.  inne trasy wg Państwa życzeń,

 

Na życzenie pomagam przy organizacji i planowaniu wycieczek, obozów (wybór tras, atrakcji, noclegów), jak również dokumentuje fotograficznie wycieczki (oprawa foto - video).

 

Wycieczka ze mną jest oryginalna, ciekawa i wesoła, ponieważ oprowadzam na specjalne życzenie w oryginalnym stroju górala żywieckiego albo zbójnika beskidzkiego. Czasami towarzyszy mi mój przyjaciel Jacenty Ignatowicz – słynny w całej Polsce – gawędziarz i zarazem multiinstrumentalista, finalista programu Mam Talent, który w bardzo zabawny sposób opowiada turystom zbójnickie legendy, śpiewa góralskie przyśpiewki, uczy gry na unikatowych instrumentach ludowych takich jak fujarka pasterska, róg pasterski, trombita, złóbcoki czy gęśle. Moja kapela góralska „Karpackie Zbóje” równie dobrze potrafi rozbawić wszystkich turystów, dlatego też pobyt w Żywcu może stać się niezapomniany i wyjątkowy. Razem jesteśmy w stanie zorganizować prelekcje i wykłady dotyczące Beskidów, możemy spotkać się w Waszej szkole, domu kultury czy izbie regionalnej i zorganizować wyjątkowe i pouczające spotkanie.

Pilotuję i oprowadzam wycieczki szlakami Beskidu Żywieckiego, Śląskiego, Małego, Makowskiego, Orawy i części Beskidu Wyspowego.Dużą popularnością ciesza się wycieczki ścieżkami przyrodniczymi Beskidu Żywieckiego, Śląskiego, Małego oraz wycieczki spacerowe do Żywca, Bielska Białej, Ustronia, Szczyrku, Wisły, Skoczowa, Cieszyna i wielu innych w granicach uprawnień.

Jeśli chcą Państwo zwiedzić takie krainy geograficzne jak Żywiecczyzna – (stolica zbójnictwa karpackiego), Śląsk Cieszyński (kraina zbójnika Ondraszka), Ziemia Suska, Orawa i Podhale Beskidzkie lub takie miasta jak: Żywiec, Cieszyn, Skoczów, Szczyrk, Ustroń, Wisła, Bielsko-Biała, Andrychów, Wadowice, Sucha Beskidzka, Jordanów, Rabka Zdrój to wystarczy zamówić u mnie wycieczkę.

Podane warianty tras mogą być modyfikowane i łączone wg. Państwa życzeń. Podczas spotkania ze mną ustalamy szczegóły wycieczki. Po złożeniu zamówienia do 7 dni wysyłam mailem szczegółowy program i cennik wycieczki.

Na wszystkie swoje usługi mogę wystawić Fakturę VAT.

Moje wycieczki po Beskidach mają jeden wyróżnik – traktują przede wszystkim o zbójnikach beskidzkich, co jest bardzo oryginalne i innowacyjne. Nikt wcześniej nie prowadził wycieczek po Beskidach uwzględniając ciekawostki o zbójnikach beskidzkich.

 

W Beskidzie Żywieckim pokazuję następujące miejsca związane ze zbójnikami beskidzkimi:

 

BESKID ŻYWIECKI

Żywiec – stolicą zbójnictwa karpackiego

1.    Żywiec – stolica zbójnictwa karpackiego (góra Burgałowska, ul. Andrzeja Komonieckiego, plac Targowica, rynek żywiecki, hall ratusza miejskiego przy rynku, Żywieckie Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego – czas na zakupy zbójnickich gadżetów), Katedra Narodzenia NMP, dzielnia Rudza, kościół św. Krzyża, kino Janosik, zamek Komorowskich wraz z muzeum i izbą zbójnickich tortur, pałac Habsburgów, park żywiecki z parkiem miniatur zabytków pohabsburskich, mini zoo, góra Grojec 612 m. n.p.m.,

W stronę Worka Raczańskiego

2.    Wieś Juszczyna koło Żywca,

3.    Kapliczka na Horolnej – Przybędza / Kapliczka na Radziechowskim Dziale w Horolnej – Przybędza,

4.    Wieś Radziechowy koło Żywca, szczyt Matyska (612 m.n.p.m.),

5.    Aleja zbójników we wsi Węgierska Górka,

6.    Dawny trakt cesarski - galicyjski cesarski szlak handlowy,

7.    Cięcina Górna – teren pola kepmingowego na którym znajduje się 3, 5 metrowa rzeźba zbójnika beskidzkiego, tkakt cesarski,

8.    Cisiec koło Węgierskiej Górki - prywatne muzeum Jana Talika,

9.    Wieś Żabnica – Opaniówka,

10.    Szczyt Prusów – (1010 m n.p.m.) - szczyt w grupie górskiej Pilska i Romanki,

11.    Góra Romanka (1366 m. n.p.m.) czyli dawny Zbójecki Tanecznik lub Syfon,

12.    Wieś Milówka – stara chałupa i kościół parafialny p.w. Wniebowzięcia NMP,

13.    Wieś Kamesznica (zespół dworski, kaplica „na grapie”, Wojtasówka, hala Magurka, góra Fiedorowa Janoska),

14.    Wieś Szare,

15.    Szczyt Muńcół (1165 m n.p.m.),

16.    Wieś Rajcza,

17.    Hala Śrubita - leśny, ścisły rezerwat przyrody na terenie miejscowości Rycerka Górna,

18.    Hala Redykalna (1146 m n.p.m.),

19.    Szczyt Rachowiec (954 m n.p.m.) w grupie Wielkiej Raczy,

20.    Szczyt Wielka Racza – (1236 m n.p.m.),

21.    Wieś Rycerka Górna (pomnik hrabiego de/Laveux),

22.    Wieś Złatna,

23.    Szczyt Długi Groń koło Ujsół,

24.    Orawskie Bory nad Złatną,

25.    Zbójnickie doliny nad Złatną,

W stronę masywu Pilska

26.    Świnna koło Żywca, Przyłęków,

27.    Wieś Jeleśnia (stara karczma, kościół św. Wojciecha, ul. Jalu Kurka),

28.    Zbójnickie sosny w Sopotni Wielkiej,

29.    Zbójnicki obelisk we wsi  Nieledwia,

30.    Wieś Korbielów i polana Student nad Korbielowem,

31.    Szczyt Szelust lub inaczej Beskid Krzyżowski, (923 m.n.p.m.),

32.    Szczyt Boraczy Wierch (1244 m.n.p.m.) - jaskinia Proćpokowa Dziura,

33.    Zbójnicka kapliczka we wsi  Koszarawa przy ulicy Zbójnickiej,

34.    Góra Pilsko (1557 m n.p.m.) i hala Buczynka,

35.    Łabysówka – (Łobysówka, Labesówka, Przysłop) – szczyt górski wchodzący w skład masywu Pilska,

W stronę Beskidu Małego

36.    Dawny kasztel we wsi Łodygowice nad jeziorem Żywieckim,

37.    Wieś Lipowa koło Żywca,

38.    Wieś Rychwałd (sanktuarium maryjne),

39.    Wieś Gilowice – kościół św.Andrzeja Apostoła, Komania Góra koło Gilowic,

40.    Wieś Łękawica – izba regionalna Józefa Hulki.

W stronę Babiej Góry

41.    Makowska Góra u stóp Makowa Podhalańskiego (Makowska Góra leży w Beskidzie Makowskim, jednak ponieważ droga do Zawoi prowadzi przez Maków, postanowiono umieścić Makowską Górę na tej trasie),

42.    Wieś Skawica koło Zawoi,

43.    Wieś Zawoja (zbójnicka kapliczka w Zawoi Policznym, stara plebania przy kościele w Zawoi, skansen, Trzy Piwniczki, dzwonnica na płanetniki),

44.    Babia Góra 1725 m. n.p.m. (Diablak, Cyl, Zbójnicki Wąwóz, Tabakowy Chodnik, Opaczne).

Na terenie polskiej Orawy pokazuję następujące miejsca związane ze zbójnikami:

POLSKA ORAWA

1.    Orawski park etnograficzny w Zubrzycy Górnej,

2.    Kościół św. Łukasza ewangelisty w Lipnicy Wielkiej,

3.    Kościół św. Anny w Chyżnym,

4.    Podwilk,

5.    Kościół sw. Jana Chrzciciela w Orawce.

W Beskidzie Śląskim pokazuję następujące miejsca związane ze zbójnikami:

BESKID ŚLĄSKI

W stronę Bielska – Białej

1.    Bystra Śląska i Krakowska

2.    Mikuszowice (kościółek św. Barbary)

3.    Zamek Słukowskich w Bielsku Białej,

4.    Szczyt Szyndzielnia,

5.    Jaskinia w szczycie Trzy Kopce,

 6.    Szczyt Klimczok,

7.    Szczyrk – zbójnickie lipy koło kościoła św. Jakuba,

8.    Salmopol,

9.    Jaskinia Malinowska w masywie Skrzycznego,

W stronę Trójwsi Beskidzkiej

10.    Mała Barania lub Białożycki Groń (659 m n.p.m.),

11.    Barania Góra, ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza

12.    Ondraszkowa piwnica – ośrodek KKTG PTTK Przysłop

13.    Szczyt Koczy Zamek,

14.    Szczyt Ochodzita,

15.    Koniaków (bacówka Piotrka Kohuta, Chata na Szańcach Tadeusza Ruckiego, stara karczma),

16.    Kurlawa chata Kawuloków w Istebnej,

17.    Kościół Dobrego Pasterza i cmentarz w Istebnej,

18.    Dzielnica Istebnej – Olecki,

19.    Jaworzynka – muzeum na Grapie,

20.    Trzicatek – Trójstyk,

21.    Przełęcz Kubalonka i kościółek św. Krzyża,

22.    Wisła (cmentarz na Groniczku, muzeum beskidzkie, enklawa budownictwa drewnianego, chata Kocyana, amfiteatr),

W stronę Skoczowa

23.    Stożek Wielki,

24.    Ustroń (Równica),

25.    Góra Czantoria

26.    Dworek Zofii Kossak Szatkowskiej w Górkach Wielkich, cmentarz

W Beskidzie Małym pokazuję następujące miejsca związane ze zbójnikami:

BESKID MAŁY

W stronę Bielska – Białej

1.    Straconka koło Bielska Białej

2.    Magurka Wilkowicka (Skała Czarownic, Wietrzna Dziura, Smocza Jama, jaskinia zbójników),

3.    Szczyt Rogacz w paśmie Magurki Wilkowickiej,

4.    Szczyt groniczki 839 m.n.p.m.,

5.    Kozy – zabudowania dworskie na ul. Zamkowej,

6.    Chrobacza łąka – kamienne szałasy,

7.    Ruiny zamku na Wołku (Bujakowski Groń).

W stronę Wadowic

8.    Kościół w Czańcu,

9.    Zbójnicka kapliczka na pograniczu wsi Roczyny – Brzezinka,

10.    Szczyt Złota Górka w Beskidzie Andrychowskim,

11.    Szczyt Jawornica w beskidzie andrychowskim (834 m.n.p.m.),

12.    Zbójnicka Dolina koło Wadowickiego Potoku,

13.    Wieś Rzyki,

14.    Bulowice,

15.    Inwałd – kościół parafialny i plebania, zbójecki wąwóz, jaskinia zbójnicka,

16.    Zator (zamek), wersja przedłużona: w kierunku kotliny oświęcimskiej - Oświęcim (zamek),

17.    Wadowice – dwór Mikołaj,

18.    Bachowice koło Wadowic– Przysiółek Kaniów (zbójnicki krzyż pokutny),

19.    Dwór Emila Zegadłowicza w Gorzeniu Górnym,

20.    Jaszczurowa

W stronę Suchej Beskidzkiej

21.    Przełęcz Kocierska,

22.    Zbójnickie Okna w okolicy Zakocierza,

23.    Targoszów, żródełko zimnej wody, szczyt smrekowica, szczyt Klimaska, zapadlisko zbójeckie,

24.    Sucha Beskidzka (zamek renesansowy Kasper Suski, karczma Rzym, suski klasztor, stary kościół),

Na Śląsku Cieszyńskim pokazuję następujące miejsca związane ze zbójnikami:

ŚLĄSK CIESZYŃSKI

W stronę Cieszyna

1.    Skoczów – muzeum Gustawa Morcinka,

2.    Ondraszkowa dziura w rezerwacie przyrodniczym Kopce w Marklowicach

3.    Puńców w gminie Golszeów,

4.    Kończyce w gminie Hażlach koło Cieszyna,

5.    Czarny las koło Zebrzydowic,

6.    Cieszyn (rynek główny, dawny magistrat – obecne Muzeum Śląska Cieszyńskiego, zamek na wzgórzu zamkowym, cieszyński Galgenberg - Szubienicza Góra w Cieszynie, cmentarz komunalny w Cieszynie przy ulicy Katowickiej, teatr im. Adama Mickiewicza, pałac Myśliwski, osiedle ZOR, ul. Kiedronia, kościół św. Krzyża, kościół św. Trójcy, pomnik ks. Leopolda Jana Szersznika w parku Pokoju).

W Beskidzie Makowskim pokazuję następujące miejsca związane ze zbójnikami:

BESKID MAKOWSKI

W stronę Lanckorony

1.    Barwałd Górny i Dolny,

2.    Mysiorowa Jama w Zagórzu,

3.    Lanckorona – rynek,  ruiny zamku na górze Lanckorońskiej.

W stronę Krakowa

4.    Skansen kultury ludowej w Sidzinie,

5.    Łętownia – kościół świętych apostołów Szymona i Judy Tadeusza i plebania,

6.    Pcim.

 

W Beskidach jest wiele miejsc, które zadziwią nas swoją niesamowitością poprzez piękno i niezwykłość przyrody. Zachęcam do wędrówki po beskidzkich szlakach!

 

Zainteresowane szkoły, firmy, biura podróży, hotele bardzo proszę o kontakt ze mną.

 

Skorzystanie z usługi przewodnickiej i zarezerwowanie odpowiednich atrakcji wymaga wcześniejszej rezerwacji, której można dokonać w Żywieckim Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego www.zywiec.turystyka.pl pod nr tel./fax 33 475 96 52 lub 609 789 879 lub pisząc maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Od 14 lat pracuję dla największych biur podróży w Polsce

 

itaka-logo                W-T-G-logo---srednie           Almatur-logo        pai

 

  otium logo   rainbow-tours-logo1 travels

 

antavia  filoktitis   sportvita  alf

ekotourist  kulig  pks

 

Zapraszamy w Beskidy z Karpackim Gazdą!

Wynajmij przewodnika z pasją!

Razem w góry z Karpackim Gazdą!

 

Z góralskim pozdrowieniem

Haś!

Leszek Młodzianowski

 

S E R D E C Z N I E   Z A P R A S Z A M !

 

Zarezerwuj Karpackiego Gazdę

 

joomla template 1.6
Loading...