Wycieczki

Pilotaż

nowe-logo
OC przewodników turystycznych
i pilotów wycieczek
OC/OW029/1011

Zapraszam na spotkanie z góralską i zbójnicką kulturą! Karpacki Gazda poleca zorganizowanie warsztatow i prelekcji z góralami i zbójnikami w dowolnym miejscu w Polsce!

 

Pobierz ofertę warsztatów oraz "Mobilnego Muzeum Zbójnictwa Karpackiego" w PDF

 

logo goralomania

Zapraszamy na strony: www.goralomania.pl oraz www.karpackiezboje.pl

pogotowie

Mobilne „Muzeum Zbójnictwa Karpackiego” Karpackiego Gazdy - Leszka Młodzianowskiego i Jacentego Ignatowicza

Każdy z Państwa może zamówić etnograficzno - zbójnicką lekcję muzealną z Karpackim Gazdą i Jacentym Ignatowiczem „U Was” (w waszej szkole, domu, hotelu, karczmie). Jest to jedyna w swoim rodzaju pokazowa lekcja, gdzie przywieziemy ze sobą eksponaty z naszego Zbójnickiego Muzeum, opowiemy i pokażemy i zademonstrujemy nasze bezcenne skarby!

Zobacz jakie sprzęty wyremontowaliśmy aby pokazać je Tobie!

 Pokażemy Państwu:

• Unikatowe góralskie instrumenty muzyczne: piszczałki pasterskie, fujarki, multanki, poprzeczne flety pasterskie, gwizdki i okaryny gliniane, bulkoty, kusoce, rogi pasterskie, trombity beskidzkie, złóbcoki (gęśliki), dudy żywieckie (kozy), heligonki, skrzypce, basy, wakat, zbójnicka piła do gry itp.

• Przedmioty gospodarstwa domowego: naczynia i sprzęty drewniane np. maśniczki, faski na masło, formy na sery, skopce, putnie, dłubane niecki do zagniatania ciasta, czerpaki, maglownica, tarka do prania, stare żelazka do prasowania na duszę i węgiel drzewny, moździerze mosiężne, stołki samorodne, stare lampy, łocydzorka itp.

• Naczynia wypalane z gliny, ptoski gliniane, płaskorzeźby gliniane

• Dawne narzędzia rolnicze i stolarskie: oselniki (kózki), sierpy, cepy, stępy do tłuczenia kaszy, żarna zbożowe, wózek rafiok, "maszynka" do zbioru jagód leśnych, stare strugi stolarskie, drewniany cyrkiel, zacieracz itp.

• Przyrządy do obróbki wełny i lnu: nożyce do strzyżenia owiec, dziergce czyli grzebienie do wyczesywania wełny, cztery kołowrotki do przędzenia, cierlice, motowidło, międlice.

• Stroje górali żywieckich: a. męskie: kłobuk (strzechocz), koszula, bruclik, pas bacowski (opasek), portki (nogawice), kopytka, kierpce, gunia (cucha), b. damskie: bluzka, korale, gorset, spódnica, kopytka, kierpce, chusta

• Rzeźby twórców ludowych (świątki, figurki zbójników),

• Zabawkarstwo ludowe: pająki z kolorowej bibuły, sztuczne kwiaty, drewniane koniki, bryczki

• Żywiecka sztuka obrzędowa i obrazy malowane na szkle: gwiazdy kolędnicze, szopki świąteczne, maski przebierańców, bicze, palmy wielkanocne, pisanki, stare i nowe widokówki regionalne

• Archiwalia: W skład wchodzi: fonoteka regionalnych nagrań muzycznych radiowych i telewizyjnych Jacentego Ignatowicza oraz poszczególnych muzykantów i zespołów folklorystycznych, telewizyjne nagrania na wideokasetach, literatura fachowa z zakresu budowy instrumentów muzycznych - ludowych i techniki muzykowani na nich, zbiór tekstów śpiewek ludowych, zagadki dotyczące instrumentów muzycznych, przysłowia o instrumentach ludowych, dyplomy, podziękowania w tym z Konsulatu Polskiego w Sztokholmie i Rostocku (Niemcy), dyplom z Istambułu (Turcja), fotografie muzykantów oraz artykuły prasowe bezpośrednio związane z działalnością muzyczną Jacentego Ignatowicza.

Mobilne Muzeum Zbójnictwa Karpackiego jest żywym i funkcjonującym objazdowym muzeum, krzewiącym kulturę regionalną.

Hej, polana, polana bogatego pana,

Polanę skosili, pana powiesili.

Panowie, panowie, budziecie panami,

Ale nie budziecie przewodzić nad nami!

Założyciel i właściciel eksponatów Jacenty Ignatowicz jest jednocześnie wieloletnim muzykantem grając na zabawach i weselach wiejskich i miejskich w Beskidzie Żywieckim i Śląskim, nabierając przy tym kulturowego doświadczenia. W czasie różnych uroczystości miał możliwość penetrowania terenu i dokładnego poznania ludzi gór oraz ich kultury a następnie swoją wiedzę przekazywać dzieciom i młodzieży szkolnej.

Zaowocowało to w późniejszej działalności  Jacentego Ignatowicza, który to wraz z młodzieżą szkolną dawał liczne występy na uroczystościach bądź sam koncertował nie tylko w kraju ale i poza granicami np. Niemcy, Włoch, Francja.

Artystyczny dorobek utrwalony jest w nagraniach radiowych, telewizyjnych, artykułach prasowych i dyplomach. Szczególny dorobek to jego troje dzieci: Paweł, Marta i Wojciech którzy to już wszyscy grają na unikatowych instrumentach muzycznych górali beskidowych. Jacenty Ignatowicz jest prężnym krzewicielem kultury muzycznej górali. Dzięki Jacentemu Ignatowiczowi można usłyszeć śpiew i gry na unikatowych instrumentach muzycznych. Często koncertuje w szkołach i przedszkolach przybliżając słuchaczom w ramach wychowania patriotycznego i estetycznego wiedzę i kulturę Regionu Beskidzkiego.

Idą chłopcy górą i lasem,

pistolety za pasem,

idą chłopcy górą i lasem,

pistolety za pasem.

W ziemi czeka zimne łoże,

dla wolności, dobry Boże,

warto żyć i ginąć tak.

Wolność to jest dziki ptak.

W dowód uznania dla Jego pracy w roku 1989 został odznaczony przez Ministerstwo Kultury i Sztuki w Warszawie jako: Zasłużony Działacz Kultury. W maju 1995 r. prowadzony przez Niego Dziecięcy Zespół Góralski "Gronicek" z Gilowic otrzymał I nagrodę za regionalną muzykę i tańce na konkursie organizowanym przez Kuratorium Oświaty w Bielsku-Białej. W sierpniu 1995 r. Jacenty Ignatowicz otrzymał najwyższą nagrodę (rower górski) w kategorii - Mistrz i Uczeń na Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, za nauczanie dzieci gry na unikatowych instrumentach muzycznych i śpiewu regionalnego.

Objazdowe Muzeum Zbójnictwa Karpackiego spełnia funkcję wychowawczo - pedagogiczną w stosunku do dzieci i młodzieży szkolnej oraz Gości.

 

Nie musisz przyjeżdżać do nas! My przyjedziemy do Ciebie z naszym objazdowym Muzeum Zbójnictwa Karpackiego!

 

JACENTY IGNATOWICZ urodził się 10 stycznia 1944 roku w Parczewie (woj. Lubelskie). Od najwcześniejszych lat życia rozkochany był w muzyce. Pierwszym jego instrumentem były skrzypce. Podczas studiów w Wyższej Akademii Rolniczej zdał egzamin weryfikacyjny w klasie: saksofonu i klarnetu. Na Żywiecczyznę trafił przypadkowo. Zafascynowany pięknem przyrody, zdecydował przyjechać do Żywca. Jego góralskie muzykowanie rozpoczęło się od współpracy z zespołem: "Pilsko", w późniejszym okresie pracował z: "Ziemią Żywiecką". Podczas pracy z żywieckimi zespołami regionalnymi, nauczył się gry na unikatowych góralskich instrumentach: piszczałkach, gwizdkach, rogach, trąbitach beskidzkich, dudach żywieckich, nabyte umiejętności pozwoliły rozpocząć karierę solową. Pasją Jacentego Ignatowicza jest zbieranie rzeczy związanych z beskidzkim folklorem: instrumentów góralski , zabawek ludowych, dawnych narzędzi rolniczych. Wszystkie zebrane przedmioty, kolekcjonuje w swej "Muzycznej Izbie Regionalnej". Siedziba mieści się w zabytkowym dworze rodziny Kępińskich (Żywiec - Moszczanica). Jednym z głównych celów działalności Jacentego Ignatowicza jest przekazywanie tradycji i zwyczajów folklorystycznych młodemu pokoleniu. Opiekuje się Dziecięcym Zespołem Regionalnym "Gronicek". Artysta otrzymał wiele nagród i wyróżnień. W 1989 roku oznaczony został oznaką "Zasłużony Działacz Kultury". Jacenty Ignatowicz potrafi zagrać utwory Franka Sinatry, Ave Maria, Beatlesów, „Kiedy znów zakwitną białe bzy”. Sam śmieje się, że gra na liściu botaniczną muzykę. Na skrzypcach nauczył się grać jak był małym dzieckiem i pasł krowy. Z wykształcenia jest inżynierem agronomii. Mówi, że najlepiej gra się mu na liściu z gruszy i z cytryny, bzu. Jego motto życiowe „żyjmy weselej, jeśli nie bogaciej. I Ty możesz muzykować tak jak ja”. 

Na konkursie „Chopin – Open” w Krakowie zagrał poloneza As – Dur Chopina na liściu wierzby. Grał na pokładzie samolotu lecącego z Moskwy do Indii – maharadży w turbanie bardzo spodobała się ta jego gra na okarynie i stewardesa przyniosła mu od niego dobrego drinka – koniak – whisky.

Odwiedza szkoły muzyczne po całej Polsce i muzykuje. Ma troje dzieci – wszyscy umuzykalnieni.

O sobie mówi, ze jest chodzącą muzyką. Gra na kilkunastu instrumentach. W Londynie na długiej piszczałce pasterskiej zagrał: „Can’t Buy Me Love” Beatlesów.

Gra na unikatowych instrumentach muzycznych. W szkołach przeprowadza prezentacje muzyki ludowej w stroju regionalnym, mówi gawędy i kawały, śpiewa przyśpiewki. Jacenty Ignatowicz niczym Oskar Kolberg (żywiecki Oskar Kolberg) wędruje po okolicy i zbiera stare melodie i pieśni ludowe. Zdobył już wiele nagród i wyróżnień na konkursach folklorystycznych.

Muzykuje po hotelach w Beskidach., jest członkiem Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej i Grupy Literackiej „Gronie”.  Jak mówi umie grać na wszystkich instrumentach.

W jego izbie regionalnej można zobaczyć m.in. multanki (Fletnia Pana), złóbcoki (gęśliki), dudy żywieckie (koza – król góralskich instrumentów – są też najdroższe), skrzypce, basy, heligonki, piszczałki pasterskie, gwizdki gliniane, okaryna (świetnie nadająca się do naśladowania ptasich odgłosów) itp…

Jacenty pracuje na UŚ w Katedrze Folklorystyki Ogólnej i Stosowanej – Filia w Cieszynie

Jacenty Ignatowicz  jest bardzo znanym folklorystą w całym kraju. Spotkał się nawet z Lechem Wałęsą w jego domu w Gdańsku i zagrał mu kolendy góralskie. Spotkał się ze znanymi ludźmi z aktorem Krzysztofem Hanke, z Krzysztofem Hołowczycem, brał udział w Familiadzie i w programie Kuby Wojewódzkiego oraz w programie „Taaaka ryba” dla TV – Tele 5.

Grał na liściu piosenkę „Ave Maria” w kościele oo. Franciszkanów, na mszy świętej odprawionej za zmarłego artystę Czesława Niemena.

Jest badaczem kultury ludowej, występował już we Francji, Włoszech, Bułgarii, Czechach, Słowacji, Turcji i w Niemczech oraz w USA.

Jego wielkim hitem okazał się hymn UE zagrany na liściu – „Oda do Radości”. Jest autorem akademickiego podręcznika o folklorze muzycznym. Wie, że muzyka zbliża narody. Jeździ z muzycznym przesłaniem do młodzieży!

W dniach 28-30 czerwca 2002 odbył się w Kazimierzu Dolnym XXXVI Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. Jury stwierdziło, że w konkursie festiwalowym wzięło udział ponad 700 artystów. W kategorii solistów instrumentalistów nagrodę ufundowaną przez Ministra Kultury i Sztuki otrzymał mieszkaniec naszego miasta Jacenty Ignatowicz. W konkursie "Duży - Mały" Jacenty Ignatowicz z synem Wojtkiem otrzymali nagrodę ufundowaną przez wicepremiera RP Jarosława Kalinowskiego.

Wszystkie usługi na zapytanie z indywidualną kalkulacją!

Skorzystanie z usługi i zarezerwowanie odpowiednich atrakcji wymaga wcześniejszej rezerwacji, której można dokonać w Góralskiej Agencji Eventovej GÓRALOMANIA.PL pod nr tel./fax 33 475 96 52 lub 609 789 879 lub pisząc maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

blachaprzewodnikbeskidzki

Zapraszamy w Beskidy z Karpackim Gazdą!

 

Zarezerwuj Karpackiego Gazdę

joomla template 1.6
Loading...