Wycieczki

Pilotaż

nowe-logo
OC przewodników turystycznych
i pilotów wycieczek
OC/OW029/1011

Zapraszam na wycieczkę na oryginalną wycieczkę Małą lub Dużą Pętlą Beskidzką z Karpackim Gazdą!

 

Pobierz ofertę wycieczki Pętla Beskidzka Mała i Duża w PDF

pogotowie

www.petlabeskidzka.org


www.petlabeskidzka.com.pl

 leszekmlodzianowskiprzewodnikpetla

Oferta przewodnicka:

Całodniowa wycieczka autokarowo - piesza ze mną zawiera następujące elementy:

  • objazd ze mną po wszystkich miejscach znajdujących się na trasie Małej i Dużej Pętli Beskidzkiej,
  • zwiedzanie wybranych oiektów,
  • możliwość zorganizowania posiłku w postaci biesiady góralskiej z inscenizowanym napadem zbójnickim,
  • czas na zakupy.

 

Karpacki Gazda proponuje Państwu 2 trasy - Małą i Dużą Pętlę Beskidzką.

Karpacki Gazda zaprasza do zwiedzenia z nami najciekawszych miejsc Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. Pętla Beskidzka to wycieczka w czasie której odwiedzamy: znaną Trójwieś Beskidzką (bogata historia, wciąż żywa tradycja przedstawiane są podczas ciekawych prelekcji odbywających się w "Kurlawej Chałupie" , Galerii Koronek lub Galerii "Na Grapie". Malownicze położenie,  "użyteczne" eksponaty sprawiają iż uczestnicy nie tylko słuchają ale mają szanse uczestniczenia i wypróbowania własnych sił.
Wycieczka może być realizowana w dwóch  wariantach:


Mała Pętla Beskidzka- czas trwania około 6 godzin,


Duża Pętla Beskidzka - czas trwania około 9 godzin.


Przykładowy program wycieczki "Mała Pętla Beskidzka":


•    przejazd autokarem lub luksusowym minibusem górską widokową trasą przez przełęcz Kubalonka, do Istebnej i Koniakowa,
•    zwiedzanie ośrodka edukacji ekologicznej,
•    zwiedzanie Chaty Kawuloków - podczas prelekcji prezentowana historia regionu, góralskie instrumenty: piszczałki, trombity, gajdy, rogi pasterskie,
•    zwiedzanie muzeum koronkarstwa i bacówki pasterskiej,
•    wejście na szczyt Ochodzitej, czas wolny w Karczmie pod Ochodzitą,  lub na granicy polsko- czeskiej.

Dostępne opcje dodatkowe:


•    przejazd przez teren Zameczku Prezydenckiego na Zadnim Groniu,
•    zapora w Wiśle Czarnym,
•    skocznia narciarska im. Adama Małysza,
•    Galeria Małysza

Program wycieczki "Duża Pętla Beskidzka":  


•    przejazd komfortowym autokarem lub minibusem malowniczą trasą przez przełęcz Salmopolską, Szczyrk, wzdłuż jeziora Żywieckiego pod górę Żar;
•    wyjazd kolejką szynową na szczyt Góry Żar (na szczycie góry atrakcje turystyczne, jezioro i punkt widokowy),
•    miasto Żywiec (spacer po rynku w kierunku starego i nowego zamku , park oraz katedra);
•   Trójwieś Beskidzka (Galeria Koronek, Chata Kawuloka z 1863 roku, z prezentacją sprzętów i instrumentów regionalnych z możliwości wypróbowania własnych zdolności,  oraz zakupienia oryginalnych koniakowskich koronek w galerii, oraz smakowitych regionalnych oscypków w bacówce,
•    powrót trasą przez Przełęcz Kubalonka do Wisły

Dostępne opcje dodatkowe:


•    zwiedzanie Muzeum Browaru Żywiec,
•    Zameczek Prezydencki na Zadnim Groniu,
•    duża zapora w Wiśle Czarnym,
•    skocznia narciarska im. Adama Małysza,
•    Galeria Małysza

Wycieczki "Pętla Beskidzka" organizowane dla grup:


- od 2- do 8 osób komfortowym minibusem;
- od 8 do 100 osób odpowiednio minibusami i autokarami;
- wysyłając zapytanie mailem otrzymasz szybko szczegółową wycenę wraz z kosztami wstępów;

SZCZEGÓŁOWY OPISY WYCIECZEK

Wycieczka Dużą Pętlą Beskidzką

pb1 pb2

 Fot. Muzeum Browaru w Żywcu.


Terminem „Duża Pętla Beskidzka” najczęściej określany jest program jednodniowej wycieczki obejmującej objazd dookoła Beskidu Śląskiego oraz jedną lub dwie z atrakcyjnych miejscowości w sercu Beskidu Śląskiego, np. w Dolinie Wisły, w Dolinie Żylicy lub w rejonie Trójwsi Beskidzkiej. Jak wynika z naszych doświadczeń, obowiązkowymi i popularnymi punktami na trasach „Dużej Pętli Beskidzkiej” są: miasto Żywiec, miasto Wisła oraz Trójwieś Beskidzka. Często spotykamy się, iż program wycieczki jest nazywany „Dużą Pętlą Beskidzką” i zawiera tylko te trzy miejscowości, co – naszym zdaniem jest błędne – i my taką wycieczkę nazywamy “Małą Pętlą Beskidzką” Dość popularne jest łączenie „Dużej Pętli Beskidzkiej” ze zwiedzaniem elektrowni szczytowo-pompowej lub wyjazdem kolejką na Górę Żar. Wedle kryteriów przyjętych przez Żywieckie Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego, atrakcje leżące w górnej części Doliny Soły (region sztucznych jezior, przełomu Soły i Beskidu Małego) należy traktować jako elementy programów wycieczek “Kaskadą Rzeki Soły”.


Przypominamy, że rozróżnienie wycieczek „Pętlą Beskidzką” na „Małą” i „Dużą” wywodzi się z ilości kilometrów (a więc dystansu). Patrząc na wycieczki autokarowe organizowane od dziesiątek lat, „Duża Pętla Beskidzka” to wycieczka na dystansie znacznie przekraczającym 100 km we właściwym obszarze zwiedzania. Znaczny dystans obliguje organizatorów do częstych i dłuższych przejazdów autokarem niż ma to miejsce w przypadku wycieczek „Małą Pętlą Beskidzką”, a co za tym idzie – Państwo jako Turyści poznajecie więcej miejsc, ale w bardziej ogólny sposób.


Całodniowa wycieczka „Dużą Pętlą Beskidzką” może zawierać następujące elementy:


•    objazd po trasie Dużej Pętli Beskidzkiej wedle indywidualnych ustaleń lub szablonu programu;
•    spacery po urokliwych beskidzkich miejscowościach oraz zwiedzanie wybranych obiektów (muzea, chaty i izby regionalne, galerie), a także wejście na punkty widokowe;
•    wypoczynek przy bacówce, na deptaku lub w góralskiej karczmie;
•    organizację imprez oraz zabaw towarzyszących.

PROPONOWANA trasa wycieczki „Dużą Pętlą Beskidzką”


1.    Bielsko-Biała – spacer zabytkową starówką (rynek, deptak, „Syjon”, Zamek Sułkowskich, rzeka Biała – dawna granica, pl. Wolności) lub wjazd kolejką gondolową na Szyndzielnię (1028 m n.p.m.) połączony ze spacerem do schroniska PTTK na Szyndzielni.
2.    Skoczów – spacer zabytkową starówką (rynek, ul. A. Mickiewicza, „Szpitalik”, pomnik Gustawa Morcinka, kościół św. Piotra i Pawła) oraz punkt widokowy na Kaplicówce (389 m n.p.m.) z panoramą Beskidu Śląskiego i Pogórza Cieszyńskiego.
3.    Ustroń – przejazd przez największe uzdrowisko Beskidu Śląskiego, a zarazem jedną z najstarszych osad Śląska Cieszyńskiego u „bram Beskidów”.
4.    Wisła Uzdrowisko – czas wolny oraz zwiedzanie centrum Perły Beskidów obejmujące spacer deptakiem od dawnego hotelu Piast (pierwszy hotel w Wiśle, tworzyła w nim Maria Konopnicka) po dawną „Placówkę” (tworzył w niej Bolesław Prus), kościół Ewangelicko-Augsburski, Park Zdrojowy, dom Jana Sztwiertni, aleję Wiślańskich Gwiazd Sportu, Dom Zdrojowy z figurą A. Małysza z czekolady, amfiteatr im. S. Hadyny, pomnik Juliana Ochorowicza.
5.    Wisła – Malinka – skocznia narciarska im. Adama Małysza – zwiedzanie skoczni oraz czas wolny na zakup pamiątek.
6.    Przełęcz Kubalonka (758 m n.p.m.) – przejazd widokową trasą górską do Istebnej.
7.    Istebna – Wojtosze – zwiedzanie zabytkowej Chaty Jana Kawuloka.
8.    Koniaków – Szańce – czas wolny na zakupy prawdziwych serów i produktów regionalnych w sklepie góralskim oraz bacówce Piotra Kohuta, zwiedzanie Muzeum Koronki im. Marii Gwarek i/lub wizyta na gawędzie w Chacie na Szańcach u Tadeusza Ruckiego.
9.    Koczy Zamek (847 m n.p.m.) - wyjście na punkt widokowy, opowiedzenie panoramy oraz legend i historii związanych z Koczym Zamkiem.
10.    Węgierska Górka – spacer wokół fortu „Wędrowiec” połączony z pogadanką przewodnika na temat „Westerplatte Południa”.
11.    Żywiec – Starówka – spacer żywiecką starówką obejmujący rynek z ratuszem, konkatedrę NMP, kompleks zamkowo-pałacowo-parkowy oraz historyczną dzielnicę miasta – Rudzę z kościołem św. Krzyża, tzw. „Kościołem Trzech Krzyży”.

Spodobała się propozycja? Nie zwlekaj, skontaktuj się z nami już dziś! Na każde zapytanie odpowiadamy indywidualnie, dopracowujemy programy wedle Państwa życzeń. Powyższy program jest naszą autorską propozycją i podlega wszelakim modyfikacjom wedle życzeń i możliwości czasowych grupy. Organizujemy także transport!

Rezerwacja wycieczki

Żywieckie Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego umożliwia skorzystanie z usługi licencjonowanego przewodnika beskidzkiego i/lub pilota wycieczek oraz zarezerwowanie odpowiednich atrakcji. Wymaga to jednak wcześniejszej rezerwacji wycieczki i kontaktu z nami, czego można dokonać  pod nr tel. 609 789 879, 33 475 96 52 oraz pisząc na adresy e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


OPISY miejsc zwiedzanych na w/w proponowanej trasie wycieczki „Dużą Pętlą Beskidzką”:

 

Bielsko-Biała

Duże miasto (ok. 175 tys. mieszkańców) u stóp Beskidu Małego i Beskidu Śląskiego, nad rzeką Białą, nazywane stolicą Podbeskidzia. Miasto w swej wielowiekowej historii przechodziło różne losy, czego ślady możemy do dnia dzisiejszego podziwiać wędrując po starówce dwumiasta. Rzemieślnicza przeszłość i włókiennicze tradycje dały początek ogromnemu jak na Beskidy ośrodkowi przemysłowemu (funkcjonującemu do dzisiaj). Lokalizacja na granicy dwóch krain historycznych Śląska i Małopolski dała początek barwnej kulturze i tradycjom najpierw śląskiego Bielska i małopolskiej Białej, a dziś Bielska-Białej. Gdy do tego dodamy wielowyznaniowość Bielska leżącego w dawnym Śląsku Cieszyńskim oraz różnice między ludnością chłopską, rzemieślniczą i bogatymi fabrykantami, uzyskamy mieszankę jaką jest dzisiejsze miasto Bielsko-Biała.

My spacerując po bielskiej starówce z reguły zaczynamy od zrekonstruowanego XVIII-wiecznego drewnianego Domu Tkacza. Muzeum Dom Tkacza to niewątpliwa atrakcja Bielska-Białej, w jego wnętrzach prezentowane są zabytkowe sprzęty sukiennicze i pomieszczenia mieszkalne tkaczy. My jednak poznajemy losy tkaczy z zewnątrz, gdyż na zwiedzanie nie mamy czasu. Pomiędzy pięknymi willami fabrykanckimi, przy których poznajemy losy bogatych mieszkańców Bielska, dochodzimy do Bielskiego Syjonu, czyli części miasta zarezerwowanej dla kościoła ewangelicko-augsburskiego. Bielski Syjon powstał w końcu XVIII wieku na terenie wydzielonym z dolnego pastwiska miejskiego na potrzeby miejscowej gminy ewangelickie, co umożliwił patent tolerancyjny ogłoszony 13 października 1781 przez cesarza Józefa II. W ramach w/w proponowanej trasie wycieczki „Dużą Pętlą Beskidzką” nie jest zaplanowane zwiedzanie kościoła ewangelickiego p.w. Zbawiciela (1782-90), ale wedle Państwa życzeń (z odpowiednim wyprzedzeniem) jesteśmy w stanie zorganizować zwiedzanie kościoła ewangelickiego połączonego z ok. 20-30-minutowym spotkaniem z biskupem ewangelickim, który opowie o budynku kościoła, Bielskim Syjonie i ogólnie o regułach rządzących kościołem ewangelickim. Bielski Syjon znajdował się poza murami miejskimi, ale w bezpośrednim ich sąsiedztwie, dlatego na teren grodziska i dawnego Starego Miasta wchodzimy przez bramę od ul. Orkana. Bielski Rynek z pomnikiem św. Jana Nepomucena, fontanną, reliktami dawnej wagi miejskiej i studni oraz kamienicami to miejsce pełne historii, legend i ciekawych zabytków, dlatego też w tym miejscu przewodnik przybliży kupieckie i rzemieślnicze korzenie miasta, opowie o dawnym ratuszu, a później malowniczymi podcieniami wprowadzi w klimaty Zamku Sułkowskich.

Zobacz zdjęcia z Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej

Zamek książąt Sułkowskich to najstarsza i największa zabytkowa budowla Bielska-Białej, położona we wschodniej części Starego Miasta. Historia zamku zaczyna się w XIII wieku i trwa do dzisiaj, bowiem obecnie Muzeum Miejskie w Bielsku-Białej wygląda zupełnie inaczej niż jeszcze kilka lat temu – bogate ekspozycje, intrygująca część archeologiczna i wciągające opowieści przewodników o losach zamku, grodu i miasta. Zwiedzanie Muzeum Zamkowego zajmuje ok. 2 godzin, więc my ograniczamy się do podziwiania z zewnątrz i wejścia na mury zamkowe, z których podziwiać możemy budynek Poczty Głównej (1898 r.), budynek Teatru Polskiego (1890 r.) oraz zabudowane dawne ogrody zamkowe. Zamek od północy graniczy z pl. Bolesława Chrobrego stanowiącym miejsce spotkań wielu Bielszczan, dla nas plac ten to miejsce zadumy nad urokami kamienicy Kałuży (II poł. XVIII w.) i Małego Wiednia, bowiem tak właśnie nazywana jest część Bielska, do której wejdziemy. Wysokie zdobione kamienice nad ulicami 3 Maja, 11 Listopada, Stojałowskiego i licznymi bocznymi uliczkami faktycznie przenoszą nas do Małego Wiednia. Najlepszym przykładem tego okresu jest odnowiony niedawno Hotel President wybudowany nad tunelem kolejowym z XIX wieku. Urokliwym deptakiem, czyli ul. 11 Listopada dochodzimy do rzeki Białej – symbolicznej granicy między Śląskiem a Małopolską, między Bielskiem a Białą.

Spacer po Białej to kontynuacja tematów i historii związanych z Bielskiem, ale na małopolskim gruncie. Zaczynamy od skwerku z fontanną i pomnikiem Reksia – bohatera kreskówek Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Oprócz niższych budynków przy deptaku, uwagę skupiają urokliwe kamienice i budynki z ciekawą historią. Zobaczymy z bliska neorenesansowy ratusz (1897 r.) zlokalizowany malowniczo nad brzegiem rzeki Białej i przy parku ratuszowym ze starodrzewiem. Zaraz za ratuszem, na rogu ul. Stojałowskiego i ul. Ratuszowej stoi piękny reprezentacyjny gmach Banku Inwestycyjnego (1923 r) łączący elementy wczesnego modernizmu i międzywojennego monumentalnego neoklasycyzmu. Stąd już blisko do Placu Wojska Polskiego, przy którym zlokalizowany jest bialski kościół ewangelicki Marcina Lutra (1782-88). W sąsiedztwie kościoła znajdują się: secesyjna Kamienica Pod Żabami (1905 r.), budynek plebanii (1782 r.) gruntownie przebudowany w latach 70. XIX w. w stylu klasycystyczno-barokowym oraz gmach Szkoły Podstawowej nr 10 (1870 r.) w stylu neorenesansowym. Ostatnim placem z zabytkową zabudową jest Plac Wolności, który dawniej w Białej pełnił funkcję rynku. Najbardziej rzucającym się w oczy zabytkiem jest neobarokowo-klasycystyczny Hotel Pod Orłem (1905 r.) dzisiaj pełniący funkcje domu towarowego, ale z zachowaną zabytkową windą i piękną reprezentacyjną Salą Redutową. Na przeciwnej pierzei rynku, w północno-wschodnim rogu znajduje się późnobarokowy dawny Dom Cechowy Sukienników (1812 r.). Zwiedzanie Bielska-Białej kończymy w okolicach późnobarokowego Kościoła Opatrzności Bożej (wybudowany w latach 1760-69).

Zobacz zdjęcia z naszych wycieczek do Bielska Białej

W ramach w/w proponowanej trasie wycieczki „Dużą Pętlą Beskidzką” nie ma możliwości czasowych na połączenie spaceru starówką i wjazdu kolejką gondolową na Szyndzielnię (1028 m n.p.m.). W przypadku zdecydowania się na tę właśnie atrakcję, z Olszówki Górnej i spod Dębowca (536 m n.p.m.) wędrujemy do dolnej stacji Kolei Linowej „Szyndzielnia”. Sześcioosobowe wagoniki wywożą nas na samą górę, gdzie już mamy styczność z barwną historią miasta Bielska-Białej, bowiem wysiadamy na Płycie Kamienickiej. Jest to już wystarczający powód, by przewodnik przekazał garść informacji związanych z dzielnicami Bielska-Białej zlokalizowanym u podnóża Szyndzielni. Zmierzamy na punkt widokowy na miasto, na tzw. Saharę. Widok obejmuje całe miasto, znaczny obszar pogranicza Pogórza Cieszyńskiego i Wyżyny Śląskiej. Wędrując krótkim spacerkiem z górnej stacji kolei linowej (958 m n.p.m.) do Schroniska PTTK na Szyndzielni (1001 m n.p.m.) mamy okazję poznać od przewodnika ciekawe historie związane z górą i przyrodą Beskidu Śląskiego. Dzisiaj, schronisko na Szyndzielni jest prawdopodobnie najstarszym schroniskiem w polskich Beskidach. Wybudowane w 1897 roku przez niemiecką organizację Beskidenverein jest doskonałym tłem do poznania historii organizacji turystyki w Beskidach. Ciekawostką związaną z tym miejscem jest również alpinarium – ogród roślin alpejskich występujących w Beskidach. Po chwili czasu wolnego w schronisku, wracamy do kolejki, a później do autokaru.

Bielsko-Biała ma oczywiście do zaoferowania o wiele więcej aniżeli dwugodzinny spacer po centrum. Doskonałą ofertą może się pochwalić Muzeum Miejskie w Zamku Sułkowskich wraz z filiami w Domu Tkacza oraz w Muzeum Techniki i Włókiennictwa. Wiele osób nadal kojarzy Bielsko-Białą z filmami rysunkowymi (np. „Reksio” czy „Bolek i Lolek”), warto więc odwiedzić także i Bielskie Studio Filmów Rysunkowych. Przemysł motoryzacyjny w Polsce długo kojarzony był z zakładami Fiata w Bielsku-Białej, więc dla miłośników motoryzacji interesującym z pewnością będzie prywatne Muzeum „Malucha”, w którym zgromadzono wiele unikatowych egzemplarzy Fiata 126P. Tradycje piwowarskie w Bielsku nie przetrwały do dnia dzisiejszego w postaci dawnego browaru miejskiego (przy ul. Cieszyńskiej), ale warto odwiedzić browary restauracyjne oferujące smaczne piwa pod lokalnymi markami rzemieślniczymi, i nie tylko. Bielsko-Biała to również zabytki architektury sakralnej, zarówno katolickiej, jak i ewangelickiej i żydowskiej. Coraz bardziej popularne stają się wędrówki z historykami po starych cmentarzach, gdzie historie i życiorysy znanych bielszczan są zdecydowanie bardziej wymowne.

Skoczów


Skoczów to duże miasteczko na Śląsku Cieszyńskim, w dolinie rzeki Wisły poza jej górskim biegiem. Geograficznie, Skoczów leży na granicy Pogórza Cieszyńskiego, Beskidu Śląskiego i obniżeń nad brzegami Wisły. Osada rzemieślnicza swoje początki miała w XIII wieku, a przez wieki dzięki bliskości gór, pasterzy i rolników, wypracowała specjalizację obróbki skór. W XIX i XX wieku Skoczów był znany jako „miasto kapeluszników”. Skoczowska starówka zachowała jednak układ z XVIII wieku i wędrując po skoczowskich uliczkach cały czas możemy poczuć klimat rzemieślniczego miasteczka. Jak w każdym miasteczku, także i w Skoczowie, najważniejszym punktem miasta jest rynek. Charakterystycznym punktem miasta i rozpoznawalnymi budowlami na Śląsku Cieszyńskim są zabudowania ratusza z wieżami. Ratusz w Skoczowie zbudowany został w latach 1797-1801 w stylu późnobarokowym, a w kamienicy przylegającej do ratusza ma swoją siedzibę Muzeum Jana Sarkandra w Skoczowie. Św. Jan Sarkander urodził się w Skoczowie, a Muzeum poświęcono postaci św. Jana Sarkandra, którego kult zaczął się rozpowszechniać na Śląsku i Morawach od jego męczeńskiej śmierci w 1620 r. W zbiorach Muzeum znajdują się przede wszystkim dzieła sztuki sakralnej. 21 maja 1995 r. w Ołomuńcu papież Jan Paweł II kanonizował Jana Sarkandra. Z rynku urokliwymi uliczkami zmierzamy w stronę reprezentacyjnej ulicy Adama Mickiewicza (kamienice, wille, budynki użyteczności publicznej) oraz do Kościoła Znalezienia Krzyża Świętego, tzw. Szpitalika. Obecny kościół wybudowano w XIX wieku na fundamentach poprzedniego (XII-XII w,). W 1958 roku odnowiono wnętrze świątyni z polichromią o tematyce: chrzest, męczeństwo i chwała św. Jana Sarkandra. Jest także obraz przedstawiający Męczennika unoszonego przez anioły, który przez wiele lat był umieszczony w prezbiterium. Najważniejszym zabytkiem „Szpitalika” jest jednak kamienna chrzcielnica, w której został ochrzczony św. Jan Sarkander. Świątynia zawdzięcza swoją nazwę dawnemu kompleksowi szpitalnemu, w murach którego się znajduje. Do autokaru wracamy obok pomnika Gustawa Morcinka (1891-1963) – pisarza, nauczyciela i publicysty związanego ze Śląskiem, autora m.in. Łyska z pokładu Idy (1933) i Ondraszka (1953). Wielką i ważną skoczowską świątynią jest również mijany po drodze Parafialny Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła (1762 r.), wykończony w stylu późnobarokowym. Wedle życzeń grupy istnieje możliwość wejścia do wnętrza świątyni i zwiedzenia jej.


Ważnym punktem zwiedzania Skoczowa jest wzgórze Kaplicówka (389 m n.p.m.) stanowiące doskonały punkt widokowy na miasto oraz na Beskid Śląski i Pogórze Cieszyńskie. Wzgórze zawdzięcza swoją nazwę niewielkiej kaplicy Jana Sarkandra, przy której 22 maja 1995 roku papież Jan Paweł II odprawiał mszę dziękczynną za kanonizację męczennika ze Skoczowa. „Duża Pętla Beskidzka” ze Skoczowem na trasie zyskuje bardzo dużo na atrakcyjności oraz bogactwie treści, a punkt widokowy na Kaplicówce dodaje „Pętli Beskidzkiej” urokliwych krajobrazów.


W Skoczowie znajduje się również Muzeum im. Gustawa Morcinka, w którym trzy sale parteru poświęcone zostały patronowi muzeum i pokazują jego życie oraz twórczość, ale w piwnicach i na I piętrze znajdują się ekspozycje związane kolejno ze Śląskiem Cieszyńskim i samym Skoczowem. Większość prezentowanych na parterze dokumentów, zdjęć i wydawnictw znajdowała się wcześniej w byłym Muzeum Biograficznym Gustawa Morcinka. W pomieszczeniu dawnej kaplicy zamkowej urządzono gabinet pisarza. Ekspozycja stała w piwnicach obejmuje pradzieje Ziemi Cieszyńskiej – od epoki kamienia po wczesne średniowiecze ze szczególnym uwzględnieniem grodziska z VII-IX w. we wsi Międzyświeć k. Skoczowa, uważanego za pierwotny Skoczów. Ponadto, część eksponatów archeologicznych pochodzi z dawnych zbiorów Karola Prausa. Zwiedzając pierwsze piętro dogłębnie poznaje się historię rzemiosła cieszyńskiego, a zwłaszcza rzemiosła skoczowskiego, takiego jak garbarstwo, kapelusznictwo, piernikarstwo, garncarstwo, ale także lutnictwo, rusznikarstwo, złotnictwo, zegarmistrzostwo i inne.


Wisła


Wisła to najpopularniejszy i największy kurort Beskidu Śląskiego, znana jako „Perła Beskidów” i miejscowość rodzinna Adama Małysza. Jakby chcieć podczas jednej wycieczki zobaczyć wszystko, co Wisła ma do zaoferowania, doba musiałaby trwać najmniej 72 godziny! ;) Miasto wzięło swoją nazwę od najdłuższej rzeki Polski, która tutaj – pod szczytem Baraniej Góry (1220 m n.p.m.) – ma swoje źródła. W praktyce jednak miasto Wisła do połączenie kilkunastu dolin, czego świadectwem jest fakt, iż starsi Wiślanie do dnia dzisiejszego mówią, iż mieszkają „na Wisłach”, czy nad wiślańskimi dolinami.

Do Wisły docieramy od Ustronia i w ten oto sposób od Skoczowa podążamy w górę rzeki Wisły, ku źródłom najdłuższej polskiej rzeki. Zwiedzanie Wisły obejmuje około godzinny spacer po centrum uzdrowiska wzdłuż deptaku.

Wędrówkę z reguły zaczynamy przy dawnym Hotelu Piast (wybudowany ok. 1885 r.), w którym tworzyła m.in. Maria Konopnicka. W tym miejscu już poznajemy historię Wisły jako młodopolskiego kurortu. Dalej jest kościół ewangelicki z 1838 roku, przy którym poznajemy szczegóły i przyczyny wielowyznaniowości w Wiśle oraz w głębokim Śląsku Cieszyńskim – jest to rozwinięcie tematu z Bielskiego Syjonu. Tuż obok kościoła ewangelickiego jest dom, w którym mieszkał i tworzył Jan Sztwiertnia (1911-40) – znakomity kompozytor i nauczyciel muzyki silnie związany ze Śląskiem Cieszyńskim. Blisko kościoła jest również szkoła związana z Macierzą Szkolną dla Księstwa Cieszyńskiego wraz z nowoczesną Hala Sportową im. Wiślańskich Olimpijczyków. Jest to doskonałe miejsce do poznania historii patriotyzmu na terenie Śląska Cieszyńskiego, ale także sportowych tradycji Wisły. Idąc nieco dalej deptakiem dochodzimy do Placu Bogdana Hoffa, przy którym zlokalizowanych jest kilka atrakcji. Bardzo ważnym zabytkiem jest karczma z 1794 r., będąca obecnie siedzibą Muzeum Beskidzkiego im. Andrzeja Podżorskiego.

Przy Muzeum Beskidzkim działa enklawa budownictwa drewnianego (m.in. Stara Karczma – działająca i goszcząca Turystów, stara szkoła – siedziba wiślańskich organizacji pozarządowych, a także kilka budynków stanowiących odtworzenie starej wiślańskiej wioski). Na wiślańskim Rynku (pl. B. Hoffa) dowiadujemy się kim był Bogdan Hoff i mamy okazję poznać dzieje Wisły jako uzdrowiska. Od 2008 roku Wisła na rynku ma zupełnie nową atrakcję – Aleję Gwiazd Sportu. Została ona utworzona dla upamiętnienia otwarcia skoczni im. Adama Małysza w Malince. Aleję tworzą pamiątkowe tablice wykonane z brązu, wmurowane na głównym deptaku przy wiślańskim rynku (Pl. Hoffa). Przy rynku jest także Dom Zdrojowy – świadectwo uzdrowiskowych aspiracji Wisły, a w nim figura Adama Małysza z czekolady. Ostatnim punktem przy deptaku jest pomnik dr hab. Juliana Ochorowicza – uczonego, filozofa, wynalazcy popularnie określanego mianem „Odkrywcy Wisły”.


W ramach w/w proponowanej trasy wycieczki „Dużą Pętlą Beskidzką” nie mamy możliwości czasowych na zwiedzenie reszty atrakcji w centrum Wisły. Pragniemy jednak zaznaczyć, iż z reguły grupom odwiedzającym Wisłę zalecamy również około godzinny spacer po dalszych okolicach deptaka i rynku. Przybliżamy zatem jak taki spacer powinien wyglądać: Wędrówkę zaczynamy od drewnianego Pałacyku Myśliwskiego Habsburgów wybudowanego został w latach 1897-1898 na polanie Przysłop pod Baranią Górą (1220 m n.p.m.), a w 1985 roku przeniesiony do centrum Wisły. Po drodze odwiedzamy także zabytkowy dworzec kolejowy, przy którym poznajemy burzliwą historię kolejnictwa na terenie Śląska Cieszyńskiego, ale również odkrywamy tajemnicę magicznej liczby 5000 km widniejącej na tablicy wmontowanej w ścianę dworca. W rejon rynku wracamy bulwarem nad brzegiem rzeki Wisły, gdzie istnieje możliwość odwiedzenia Muzeum Narciarstwa z ekspozycją starych nart, karpli oraz parą nart Adama Małysza i innych wybitnych skoczków.

Zobacz zdjęcia z wycieczki z Karpackim Gazdą do Wisły

Zobacz zdjęcia z zameczku Prezydenckiego z Wisły

Zobacz zdjęcia ze skoczni narciarskiej im. A. Małysza w Wiśle Malince

Podczas tego spaceru odwiedzamy oczko wodne na prawym brzegu Wisły, przedwojenne kąpielisko uzdrowiskowe, ale przede wszystkim amfiteatr im. Stanisława Hadyny – miejsce ważnych imprez kulturalnych, w tym główna estrada międzynarodowego Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Twórca Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” urodził na Zaolziu, lecz jego rodzina korzenie miała właśnie w Wiśle. Przy okazji poznajemy tutaj życie kulturalne międzywojennej Wisły, od kuchni wręcz. Do rynku wracamy przez bramę Urzędu Miejskiego i Domu Zdrojowego. Jest to ciekawy punkt do obserwacji skoczni narciarskich w Wiśle-Centrum, więc i tutaj przewodnik opowiada kilka słów o skokach narciarskich w Wiśle. Temat skoków narciarskich jest szerzej opisywany podczas zwiedzania skoczni narciarskiej im. Adama Małysza w Wiśle-Malince. Podczas zwiedzania skoczni wchodzimy z przewodnikiem na trybuny, gdzie przewodnik przekazuje garść informacji związanych ze sportową historią Wisły, historią skoczni narciarskiej w Malince, a także w ogólny sposób tłumaczy różnice w postrzeganiu skoczni „na żywo” a w telewizji (różnica jest bardzo duża – na to zwraca uwagę każdy!). Przy skoczni jest także chwila czasu wolnego na zakup pamiątek, akcesoriów kibica oraz oscypków lub żywności w punktach małej gastronomii.


Istebna


W region Trójwsi Beskidzkiej docieramy od Przełęczy Kubalonka (758 m n.p.m.) przejeżdżając widokową trasą górską obok najstarszych zabudowań w Istebnej. Stolica gminy Istebna jest zarazem najważniejszą miejscowością Trójwsi Beskidzkiej, ale także najstarszą, gdyż początki Istebnej sięgają połowy XVI wieku. W Istebnej atrakcji co nie miara, lecz na potrzeby wycieczek „Pętlą Beskidzką” w program wpisywana jest najczęściej tylko i wyłącznie Chata Jana Kawuloka znajdująca się przy głównej drodze w przysiółku Wojtosze.

Zabytkowa drewniana zabudowa centrum Istebnej obejmuje zespół kilkudziesięciu (jeżeli nie ponad stu lub więcej) drewnianych chałup z XIX wieku oraz starszych. Dlatego też Istebna będąca częścią mikroregionu Beskidzkiej 5 za swoje hasło promocyjne mądrze wybrała „siłę tradycji”.

Istebna posiada wiele wartościowych atrakcji, muzeów i izb regionalnych. Będąc w rejonie Andziołówki (przy Drodze Wojewódzkiej 941) warto odwiedzić zabytkową drewnianą karczmę z 1826 roku (obecna nazwa: Karczma „Po Zbóju”), pracownię Jana Wałacha z 1922 roku, a także kapliczkę wotywną Konarzewskich na Buczniku (Kaplica Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej) z 1922 roku. W centrum Istebnej, na stokach Złotego Gronia (710 m n.p.m.), warto zwiedzić katolicki kościół parafialny p.w. Dobrego Pasterza. Wybudowany w latach 1792-94 murowany kościół został powiększony w latach 20. XX wieku zyskując nowe wnętrze ewidentnie nawiązujące do życia i kultury Górali Śląskich, do czego przyczynił się Jan Wałach oraz artystyczna rodzina Konarzewskich. Wędrując po górskich przysiółkach Istebnej można natrafić na liczne zabytki architektury drewnianej, drewniane kościoły i kaplice, a także prywatne galerie lub izby twórcze. Jedną z bardziej wartościowych jest Izba Pamięci Jerzego Kukuczki w przysiółku Wilcze na stokach Młodej Góry (838 m n.p.m.).

Zobacz zdjęcia z Izby pamięci Jerzego Kukuczki

Zobacz zdjęcia z kaplicy Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej w Istebnej

Zobacz zdjęcia z zabytkowego cmentarza z Istebnej

Zobacz zdjęcia z naszej wycieczki do Istebnej do Chaty Kawuloka


Koniaków


Najwyżej położona miejscowość w województwie śląskim, a prawdopodobnie także najwyżej położona pozatatrzańska wioska w Polsce. Średnia wysokość, na jakiej zlokalizowane są zabudowania Koniakowa, wynosi wynosi 760 m n.p.m., ale my wyjedziemy aż na ok. 820-830 m n.p.m. Koniaków wraz z Istebną i Jaworzynką tworzy tzw. Trójwieś Beskidzką. Leży mniej więcej w połowie drogi między Wisłą (ok. 20 km) a Żywcem (ok. 30 km) w historycznych granicach Śląska Cieszyńskiego, ale w bezpośredniej granicy z Żywiecczyzną (Małopolska). W 2012 roku Koniaków obchodził „okrągłą rocznicę” – 300-lecie istnienia wsi. Koniaków znany jest przede wszystkim z koronek, które stanowią tutaj główną atrakcję turystyczną, i wokół których tętni tutaj niemal całe życie wsi. Głównymi atrakcjami Koniakowa są w związku z tym: Muzeum Koronki im. Marii Gwarek, Chata na Szańcach u Tadeusza Ruckiego (galeria rękodzieła i lokalnych twórców, galeria koronki, sklep z koronkowymi pamiątkami oraz doskonała gawęda właściciela – Tadeusza Ruckiego) oraz Beskidzkie Centrum Pasterstwa, bacówka i sklep góralski u Piotrka Kohuta. Koniaków jako najwyżej położona miejscowość Beskidu Śląskiego rozłożył się na górskich grzbietach Ochodzitej (895 m n.p.m,) i sąsiednich. Grzbiety te stanowiły dawniej pastwiska, gdyż mieszkańcy wsi zajmowali się pasterstwem właśnie. Dlatego też dzisiaj Koniaków jest uznawany za miejscowość widokową i coraz bardziej kojarzony z tradycyjnym beskidzkim i wołoskim pasterstwem.


Zwiedzając Koniaków w ramach wycieczek Pętlą Beskidzką, a zwłaszcza w ramach w/w proponowanej trasy wycieczki „Dużą Pętlą Beskidzką”, warto odwiedzić Koczy Zamek i Szańce. Na Koczym Zamku licencjonowany przewodnik beskidzki opowie piękną panoramę, która przy dobrej widoczności obejmuje skalisty grzebień Tatr lub odległe szczyty słowackiej Małej Fatry i głębokich Karpat na pograniczu czesko-słowackim. Na Szańcach natomiast każdy ma możliwość na żywo obcować z góralską kulturą, odwiedzając bacówkę Piotra Kohuta, sklep góralski z lokalnym rękodziełem i pamiątkami z regionu, Chatę na Szańcach lub Muzeum Koronki.

Zobacz nasze zdjęcia z Koniakowa

Zobacz zdjęcia z Muzeum koronki Koniakowskiej

Zobacz zdjęcia z Beskidzkiego Centrum Pasterstwa w Koniakowie

Zobacz zdjęcia z Chaty na Szańcach Tadka Ruckiego

Zobacz zdjęcia z Koczego Zamku nad Koniakowem

Zobacz zdkęcia z karczmy Kopyrtołka w Koniakowie

Zobacz kościół św. Bartłomieja w Koniakowie

Węgierska Górka

Duża miejscowość gminna na Żywiecczyźnie, jaką jest Węgierska Górka, kojarzy się głównie z przyjemnym bulwarem nad rzeką Sołą, licznymi ośrodkami wczasowymi i domami wypoczynkowi oraz z fortami z czasów II Wojny Światowej. Początki Węgierskiej Górki sięgają XV wieku i związane były ze sporami granicznymi Polski i Węgier. Tereny miejscowości na przestrzeni lat miały charakter rolniczy, pasterski i przemysłowy. Wśród Turystów Węgierska Górka nie jest jednak popularna ze względu na XIX-wieczną hutę (1838 r.) Adama Wielopolskiego czy Galicyjską Kolej Transwersalną (1884 r.). Turyści cenią sobie malownicze szlaki górskiej nad Węgierską Górką oraz pamiętają o ”Westerplatte Południa”, pamiętamy i my, dlatego w ramach w/w proponowanej trasie wycieczki „Dużą Pętlą Beskidzką” znajduje się krótki postój przy forcie „Wędrowiec”.


Węgierska Górka była ważnym punktem oporu podczas kampanii wrześniowej 1939 roku. Można zwiedzić tutaj polskie fortyfikacje. Zaplanowano budowę 16 schronów bojowych, mających zamykać dolinę, ale jedynie 5 z nich zdołano wybudować. Były to ciężkie schrony żelbetowe, uzbrojone w ciężkie karabiny maszynowe. Jeden ze schronów („Waligóra”) był schronem artyleryjskim dla dwóch armat kalibru 75mm. Wszystkie schrony miały być wyposażone w kopuły pancerne do prowadzenia ognia karabinowego i obserwacji, ale do wybuchu wojny nie zdążono ich zabudować. Dowódcą odcinka był kpt. Tadeusz Franciszek Semik. Fortyfikacje zostały zdobyte 3 września po ciężkich walkach, w których Niemcy stracili około 200 żołnierzy.

Zobacz zdjęcia ze zwiedzania Węgierskiej Górki


Żywiec


Jest to urokliwe miasto powiatowe zlokalizowane między czterema Beskidami, nad dwoma rzekami w obniżeniu Kotliny Żywieckiej. Dzięki swej lokalizacji, Żywiec jest tak samo dobrym punktem widokowym i wypadowym w okoliczne góry i regiony, jak i stanowi doskonałą atrakcję samą w sobie, gdyż w Żywcu można spokojnie zorganizować całodniową wycieczkę (tak samo dla dorosłych jak dla młodzieży). Żywiec jako miasto posiada dwa główne produkty turystyczne wplatane w programy wycieczek „Pętlą Beskidzką” lub „Kaskadą Rzeki Soły”, są to: zwiedzanie starówki oraz zwiedzanie Muzeum Browaru Żywiec.

Zobacz zdjęcia z naszej wycieczki Pętlą Beskidzką

Do najważniejszych zabytków miasta należą te w obrębie starówki, zwiedzanie tychże zabytków polecamy w ramach w/w proponowanej trasie wycieczki „Dużą Pętlą Beskidzką”. Zatem zwiedzane zabytki stanowią: Rynek z Ratuszem (1868 r.,), Konkatedra Narodzenia NMP (XV w.), dzwonnica (1723-1724), Siejba (klasycystyczny budynek z końca XVIII w.), Zespół Zamkowo-Pałacowo-Parkowy (Stary Zamek wzniesiony przez Komorowskich w latach 1485-1500 będący siedzibą Muzeum Miejskiego, tzw. Nowy Zamek z lat 1893-1895, park zamkowy założony przez Wielopolskich w końcu XVII w., Domek Chiński będący XVIII-wieczną altaną na parkowej wyspie), kościół św. Krzyża (1428 r.), sąd rejonowy (XIX w.), remiza (1910 r.). Podczas zwiedzania starówki przewodnik porusza wiele tematów związanych z Żywcem, Żywiecczyzną oraz Beskidami, dzięki czemu zwiedzanie miasta staje się doskonałym podsumowaniem całodniowej wycieczki.


Do najważniejszych tematów poruszanych podczas zwiedzania należą: kupiectwo i szlaki handlowe na terenie Żywiecczyzny, zbójnictwo i Żywiecczyzna jako stolica zbójnictwa karpackiego, wielkie rody władające Żywiecczyzną oraz swoista wielokulturowość regionu wynikająca ze styczności ludności chłopskiej i szlacheckiej.

Zobacz nową ekspozycję Muzeum Browaru w Żywcu

Wycieczka do Muzeum Browaru w Żywcu

Zobacz zdjęcia ze zwiedzania Żywca z przewodnikiem beskidzkim

Zobacz Muzeum miejsckie w Żywcu w zamku Komorowskich

Przepiękny Żywiec - spacer po mieście z przewodnikiem beskidzkim

Spodobała się propozycja? Nie zwlekaj, skontaktuj się z nami już dziś! Na każde zapytanie odpowiadamy indywidualnie, dopracowujemy programy wedle Państwa życzeń. Powyższy program jest naszą autorską propozycją i podlega wszelakim modyfikacjom wedle życzeń i możliwości czasowych grupy. Organizujemy także transport!


Zarezerwuj wycieczkę Dużą Pętlą Beskidzką! ZADZWOŃ: 609 789 879 lub NAPISZ: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Wycieczka Małą Pętlą Beskidzką

pb3 pb4

Fot. Zamek Słukowskich w Bielsku Białej oraz prelekcja o koronkach koniakowskich w Muzeum Marii Gwarek w Koniakowie.


Terminem „Mała Pętla Beskidzka” najczęściej określany jest program jednodniowej wycieczki obejmującej „wnętrze” Beskidu Śląskiego oraz jedną z atrakcyjnych miejscowości na obrzeżach Beskidu Śląskiego, np. w Dolinie Soły, w Kotlinie Żywieckiej lub na Pogórzu Cieszyńskim. Jak wynika z naszych doświadczeń, obowiązkowym i popularnym punktem na trasie Małej Pętli Beskidzkiej jest Trójwieś Beskidzka oraz miasto Wisła. Dość popularne jest łączenie Małej Pętli Beskidzkiej ze zwiedzaniem miasta Żywca (starówka, zabytkowy kompleks zamkowo-płacowo-parkowy w Żywcu, konkatedra NMP w Żywcu), a przez toz przejazdem widokową górską trasą przez Przełęcz Salmopolską (in. Biały Krzyż, 934 m n.p.m.). Dość popularne jest łączenie „Małej Pętli Beskidzkiej” ze zwiedzaniem elektrowni szczytowo-pompowej lub wyjazdem kolejką na Górę Żar. Wedle kryteriów przyjętych przez nasze biuro, atrakcje leżące w górnej części Doliny Soły (region sztucznych jezior, przełomu Sołyi Beskidu Małego) należy traktować jako elementy programów wycieczek „Kaskadą Rzeki Soły”.


Przypominamy, że rozróżnienie wycieczek „Pętlą Beskidzką” na „Małą” i ”Dużą” wywodzi się z ilości kilometrów (a więc dystansu). Patrząc na wycieczki autokarowe organizowane od dziesiątek lat, „Mała Pętla Beskidzka” to wycieczka na dystansie około 100 km we właściwym obszarze zwiedzania. Taki dystans nie powoduje wydłużenia jazdy autokarem i daje organizatorom możliwość planowania większej ilości atrakcji w ramach jednej miejscowości aniżeli ma to miejsce w przypadku wycieczek “Dużą Pętlą Beskidzką”, a co za tym idzie – Państwo jako Turyści poznajecie mniej miejsc, ale w bardziej szczegółowy sposób.


Całodniowa wycieczka „Mała Pętla Beskidzka” może zawierać następujące elementy:


•    objazd po trasie Małej Pętli Beskidzkiej wedle indywidualnych ustaleń lub szablonu programu;
•    zwiedzanie wybranych obiektów (muzea, chaty i izby regionalne, galerie), a także wejście na punkty widokowe i spacery po urokliwych beskidzkich miejscowościach;
•    wypoczynek przy bacówce, na deptaku lub w góralskiej karczmie;
•    organizację imprez oraz zabaw towarzyszących.

PROPONOWANA trasa wycieczki „Mała Pętla Beskidzka”:


1.    Żywiec – Starówka – spacer żywiecką starówką obejmujący rynek z ratuszem, konkatedrę NMP, kompleks zamkowo-pałacowo-parkowy oraz historyczną dzielnicę miasta – Rudzę z kościołem św. Krzyża, tzw. „Kościołem Trzech Krzyży”.
2.    Koczy Zamek (847 m n.p.m.) - wyjście na punkt widokowy, opowiedzenie panoramy oraz legend i historii związanych z Koczym Zamkiem.
3.    Koniaków – Szańce – czas wolny na zakupy prawdziwych serów i produktów regionalnych w sklepie góralskim oraz bacówce Piotra Kohuta, zwiedzanie Muzeum Koronki im. Marii Gwarek i/lub wizyta na gawędzie w Chacie na Szańcach u Tadeusza Ruckiego.
4.    Jaworzynka Trzycatek – spacer na Trójstyk, punkt styku trzech granic: Polski, Czech i Słowacji.
5.    Istebna – Wojtosze – zwiedzanie zabytkowej Chaty Jana Kawuloka.
6.    Przełęcz Kubalonka (758 m n.p.m.) – przejazd widokową trasą górską do Istebnej.
7.    Wisła – Zadni Groń – przejazd obok „zameczku prezydenckiego”, czyli Rezydencji Prezydenta RP Zamek w Wiśle – Narodowego Zespołu Zabytkowego
8.    Wisła Uzdrowisko – czas wolny oraz zwiedzanie centrum Perły Beskidów obejmujące spacer deptakiem od dawnego hotelu Piast (pierwszy hotel w Wiśle, tworzyła w nim Maria Konopnicka) po dawną „Placówkę” (tworzył w niej Bolesław Prus), kościół Ewangelicko-Augsburski, Park Zdrojowy, dom Jana Sztwiertni, aleję Wiślańskich Gwiazd Sportu, Dom Zdrojowy z figurą A. Małysza z czekolady, amfiteatr im. S. Hadyny, pomnik Juliana Ochorowicza, skocznie narciarskie w Wiśle-Centrum, drewniany „pałacyk” myśliwski Habsburgów.
9.    Wisła – Osada – zwiedzanie Galerii „Sportowe Trofea Adama Małysza”
10.    Wisła – Malinka – skocznia narciarska im. Adama Małysza – zwiedzanie skoczni oraz czas wolny na zakup pamiątek.
11.    Przełęcz Salmopolska (in. Biały Krzyż, 934 m n.p.m.) – przejazd widokową trasą górską do Szczyrku.
12.    Szczyrk – przejazd przez zimową stolicę Polski i Beskidów (możliwe odwiedziny w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski na „Górce”).

Spodobała się propozycja? Nie zwlekaj, skontaktuj się z nami już dziś! Na każde zapytanie odpowiadamy indywidualnie, dopracowujemy programy wedle Państwa życzeń. Powyższy program jest naszą autorską propozycją i podlega wszelakim modyfikacjom wedle życzeń i możliwości czasowych grupy. Organizujemy także transport!

Rezerwacja wycieczki


Żywieckie Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego umożliwia skorzystanie z usługi licencjonowanego przewodnika beskidzkiego i/lub pilota wycieczek oraz zarezerwowanie odpowiednich atrakcji. Wymaga to jednak wcześniejszej rezerwacji wycieczki i kontaktu z nami, czego można dokonać  pod nr tel. 609 789 879, 33 475 96 52 oraz pisząc na adresy e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


OPISY miejsc zwiedzanych na w/w proponowanej trasie wycieczki „Mała Pętla Beskidzka”:


Żywiec


Jest to urokliwe miasto powiatowe zlokalizowane między czterema Beskidami, nad dwoma rzekami w obniżeniu kotliny Żywieckiej. Dzięki swej lokalizacji, Żywiec jest tak samo dobrym punktem widokowym i wypadowym w okoliczne góry i regiony, jak i stanowi doskonałą atrakcję samą w sobie, gdyż w Żywcu można spokojnie zorganizować całodniową wycieczkę (tak samo dla dorosłych jak dla młodzieży). Żywiec jako miasto posiada dwa główne produkty turystyczne wplatane w programy wycieczek „Pętlą Beskidzką” lub „Kaskadą Rzeki Soły”, są to: zwiedzanie starówki oraz zwiedzanie Muzeum Browaru Żywiec.


Do najważniejszych zabytków miasta należą te w obrębie starówki, zwiedzanie tychże zabytków polecamy w ramach w/w proponowanej trasie wycieczki „Małą Pętlą Beskidzką”. Zatem zwiedzane zabytki stanowią: Rynek z Ratuszem (1868 r.,), Konkatedra Narodzenia NMP (XV w.), Dzwonnica (1723-1724), Siejba (klasycystyczny budynek z końca XVIII w.), Zespół Zamkowo-Pałacowo-Parkowy (Stary Zamek wzniesiony przez Komorowskich w latach 1485-1500 będący siedzibą Muzeum Miejskiego, tzw. Nowy Zamek z lat 1893-1895, Park Zamkowy założony przez Wielopolskich w końcu XVII w., Domek Chiński będący XVIII-wieczną altaną na parkowej wyspie), Kościół św. Krzyża (1428 r.), Sąd Rejonowy (XIX w.), Remiza (1910 r.). Podczas zwiedzania starówki przewodnik porusza wiele tematów związanych z Żywcem, Żywiecczyzną oraz Beskidami, dzięki czemu zwiedzanie miasta staje się doskonałym wprowadzeniem w klimat całości regionu zwiedzanego podczas wycieczki „Małą Pętlą Beskidzką”. Do najważniejszych tematów poruszanych podczas zwiedzania należą: kupiectwo i szlaki handlowe na terenie Żywiecczyzny, zbójnictwo i Żywiecczyzna jako stolica zbójnictwa karpackiego, wielkie rody władające Żywiecczyzną oraz swoista wielokulturowość regionu wynikająca ze styczności ludności chłopskiej i szlacheckiej.

Zobacz nową ekspozycję Muzeum Browaru w Żywcu

Wycieczka do Muzeum Browaru w Żywcu

Zobacz zdjęcia ze zwiedzania Żywca z przewodnikiem beskidzkim

Zobacz Muzeum miejsckie w Żywcu w zamku Komorowskich

Przepiękny Żywiec - spacer po mieście z przewodnikiem beskidzkim


Koniaków


Najwyżej położona miejscowość w województwie śląskim, a prawdopodobnie także najwyżej położona pozatatrzańska wioska w Polsce. Średnia wysokość, na jakiej zlokalizowane są zabudowania Koniakowa, wynosi wynosi 760 m n.p.m., ale my wyjedziemy aż na ok. 820-830 m n.p.m. Koniaków wraz z Istebną i Jaworzynką tworzy tzw. Trójwieś Beskidzką. Leży mniej więcej w połowie drogi między Wisłą (ok. 20 km) a Żywcem (ok. 30 km) w historycznych granicach Śląska Cieszyńskiego, ale w bezpośredniej granicy z Żywiecczyzną (Małopolska). W 2012 roku Koniaków obchodził „okrągłą rocznicę” – 300-lecie istnienia wsi. Koniaków znany jest przede wszystkim z koronek, które stanowią tutaj główną atrakcję turystyczną, i wokół których tętni tutaj niemal całe życie wsi. Głównymi atrakcjami Koniakowa są w związku z tym: Muzeum Koronki im. Marii Gwarek, Chata na Szańcach u Tadeusza Ruckiego (galeria rękodzieła i lokalnych twórców, galeria koronki, sklep z koronkowymi pamiątkami oraz doskonała gawęda właściciela – Tadeusza Ruckiego). Koniaków jako najwyżej położona miejscowość Beskidu Śląskiego rozłożył się na górskich grzbietach Ochodzitej (895 m n.p.m,) i sąsiednich. Grzbiety te stanowiły dawniej pastwiska, gdyż mieszkańcy wsi zajmowali się pasterstwem właśnie. Dlatego też dzisiaj Koniaków jest uznawany za miejscowość widokową i coraz bardziej kojarzony z tradycyjnym beskidzkim i wołoskim pasterstwem.


Zwiedzając Koniaków w ramach wycieczek Pętlą Beskidzką, a zwłaszcza w ramach w/w proponowanej trasy wycieczki „Małą Pętlą Beskidzką”, warto zatem odwiedzić Koczy Zamek i Szańce. Na Koczym Zamku licencjonowany przewodnik beskidzki opisze piękną panoramę, która przy dobrej widoczności obejmuje skalisty grzebień Tatr lub odległe szczyty słowackiej Małej Fatry i głębokich Karpat na pograniczu czesko-słowackim. Na Szańcach natomiast każdy ma możliwość na żywo obcować z góralską kulturą, odwiedzając Bacówkę Piotra Kohuta, sklep góralski z lokalnym rękodziełem i pamiątkami z regionu, Chatę na Szańcach lub Muzeum Koronki. Ciekawostką związaną z Koniakowem jest koronczarski rekord Guinessa. 18 sierpnia 2013 roku podczas finału Dni Koronki Koniakowskiej do Księgi Rekordów Guinnessa wpisna została „Rózia” – gigantyczna serweta - koronka średniy ponad 5 metrów i wykonana z przeszło 50 kilometrów nici, waży aż 5 kg! Giga koronkę uheklowało pięć pań z Koniakowa w przeciągu niecałych pięciu miesięcy.


Do tej pory największa na świecie koronka była ozdobą muzeum w Indiach. Mierzyła 3 metry średnicy i też powstała w Koniakowie. W sierpniu straciła ten tytuł na rzecz "Rózi". Wielką koronkową serwetę można podziwiać w Gminnym Ośrodku Kultury w Istebnej. Wcześniej była przechowywana w sali gimnastycznej szkoły w Koniakowie, gdzie jednak nie było odpowiednich warunków do ekspozycji.

Zobacz nasze zdjęcia z Koniakowa

Zobacz zdjęcia z Muzeum koronki Koniakowskiej

Zobacz zdjęcia z Beskidzkiego Centrum Pasterstwa w Koniakowie

Zobacz zdjęcia z Chaty na Szańcach Tadka Ruckiego

Zobacz zdjęcia z Koczego Zamku nad Koniakowem

Zobacz zdkęcia z karczmy Kopyrtołka w Koniakowie

Zobacz kościół św. Bartłomieja w Koniakowie


Jaworzynka


Niewielka miejscowość, która wraz z Istebną i Koniakowem tworzy tzw. Trójwieś Beskidzką. Podobnie jak Koniaków, Jaworzynka leży w granicach historycznego Śląska Cieszyńskiego. Słowo „granica” odmieniane jest tutaj przez wszystkie przypadki, a najlepszym dowodem na to jest główna atrakcja Jaworzynki, czyli Trójstyk. Jaworzynka to miejscowość turystyczna o walorach krajoznawczych i krajobrazowych, kojarzona głównie z Trójstykiem i licznymi agroturystykami. Obok Trójstyku, wartościowym dla Trusty miejscem jest izba regionalna „Muzeum na Grapie” , w której można zapoznać się z życiem dawnych Górali śląskich i obejrzeć wytwory rękodzieła lokalnej społeczności. Jak informują gospodarze, w muzeum zobaczymy wielopokoleniowe stroje istebniańskie, prace miejscowych twórców i rzemieślników, a ponadto unikatowy skansen, składający się z kurnej chaty z 1920 roku, stodoły oraz kuźni. W każdym z budynków umieszczone zostały liczne eksponaty.  Organizowane są tutaj warsztaty tradycyjnego rzemiosła. Możemy więc nauczyć się robienia masła w „maśniczce”, szycia „kyrpców”, wykonywania zdobień beskidzkim haftem krzyżykowym, czy też wyplatania koszy z korzeni świerkowych.


Trójstyk granic w Jaworzynce


Pierwszą i niezmienną dla człowieka granicą w rejonie Jaworzynki jest granica geograficzna, a dokładniej hydrologiczna. Jaworzynka położona jest w Beskidzie Śląskim w dolinach potoków Krężelki i Czadeczki stanowiących część zlewiska Morza Czarnego – biegnie tędy Główny Europejski Dział Wodny. Na wschodzie i południowym-wschodzie Jaworzynka graniczy ze Słowacją poprzez sąsiedztwo z wioskami Skalité (pl. Skalite) i Čierne (pl. Czarne). Na zachodzie Jaworzynka graniczy z Czechami poprzez sąsiedztwo z miejscowościami Hrčava (pl. Herczawa) i Bukovec (pl. Bukowiec). W południowej części Jaworzynki, zwanej gwarowo Trzycatkiem, stykają się granice: Polski, Słowacji i Czech. To jest Trójstyk stanowiący punkt docelowy wielu wycieczek odwiedzających Jaworzynkę.

Zobacz zdjęcia z naszych wycieczek do Jaworzynki

Zobacz zdjęcia z naszych wycieczek do Trójwsi Beskidzkiej


Istebna


Stolica gminy Istebna jest zarazem najważniejszą miejscowością Trójwsi Beskidzkiej, ale także najstarszą, gdyż początki Istebnej sięgają połowy XVI wieku. W Istebnej atrakcji co nie miara, lecz na potrzeby wycieczek „Pętlą Beskidzką” w program wpisywana jest najczęściej tylko i wyłącznie Chata Jana Kawuloka znajdująca się przy głównej drodze w przysiółku Wojtosze. Zabytkowa drewniana zabudowa centrum Istebnej obejmuje zespół kilkudziesięciu (jeżeli nie ponad stu lub więcej) drewnianych chałup z XIX wieku oraz starszych. Dlatego też Istebna będąca częścią mikroregionu Beskidzkiej 5 za swoje hasło promocyjne mądrze wybrała „siłę tradycji”. Przejeżdżając przez Istebną, wędrując między zaułkami w centrum i po rozległych góralskich przysiółkach, na każdym kroku czuć tradycję oraz kulturę górali śląskich.


Istebna posiada wiele wartościowych atrakcji, muzeów i izb regionalnych. Będąc w rejonie Andziołówki (przy Drodze Wojewódzkiej 941) warto odwiedzić zabytkową drewnianą karczmę z 1826 roku (obecna nazwa: Karczma „Po Zbóju”), pracownię Jana Wałacha z 1922 roku, a także kapliczkę wotywną Konarzewskich na Buczniku (Kaplica Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej) z 1922 roku. W centrum Istebnej, na stokach Złotego Gronia (710 m n.p.m.), warto zwiedzić katolicki kościół parafialny p.w. Dobrego Pasterza. Wybudowany w latach 1792-94 murowany kościół został powiększony w latach 20. XX wieku zyskując nowe wnętrze ewidentnie nawiązujące do życia i kultury Górali Śląskich, do czego przyczynił się Jan Wałach oraz artystyczna rodzina Konarzewskich. Wędrując po górskich przysiółkach Istebnej można natrafić na liczne zabytki architektury drewnianej, drewniane kościoły i kaplice, a także prywatne galerie lub izby twórcze. Jedną z bardziej wartościowych jest Izba Pamięci Jerzego Kukuczki w przysiółku Wilcze na stokach Młodej Góry (838 m n.p.m.).

Zobacz zdjęcia z Izby pamięci Jerzego Kukuczki

Zobacz zdjęcia z kaplicy Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej w Istebnej

Zobacz zdjęcia z zabytkowego cmentarza z Istebnej

Zobacz zdjęcia z naszej wycieczki do Istebnej do Chaty Kawuloka

 

Wisła - Perła Beskidów


Wisła to najpopularniejszy i największy kurort Beskidu Śląskiego, znana jako „Perła Beskidów” i miejscowość rodzinna Adama Małysza. Jakby chcieć podczas jednej wycieczki zobaczyć wszystko, co Wisła ma do zaoferowania, doba musiałaby trwać najmniej 72 godziny! Miasto wzięło swoją nazwę od najdłuższej rzeki Polski, która tutaj – pod szczytem Baraniej Góry (1220 m n.p.m.) – ma swoje źródła. W praktyce jednak miasto Wisła do połączenie kilkunastu dolin, czego świadectwem jest fakt, iż starsi Wiślanie do dnia dzisiejszego mówią, iż mieszkają „na Wisłach”, czy nad wiślańskimi dolinami.

Do Wisły docieramy od Przełęczy Kubalonka (758 m n.p.m.), gdzie zbaczamy z głównej drogi i przejeżdżamy stokami Zadniego Gronia (728 m n.p.m.) obok Rezydencji Prezydenta RP Zamek w Wiśle – Narodowego Zespołu Zabytkowego, popularnie zwanej „zameczkiem prezydenckim”. W ramach w/w proponowanej trasy wycieczki „Małą Pętlą Beskidzką” nie jest przewidziane zwiedzane zamku. Zjeżdżając do Wisły-Czarne możemy podziwiać zabudowana Rezydencji Prezydenta RP, ale także piękne widoki na Pasmo Wiślańskie Beskidu Śląskiego. Przejeżdżając przez Wisłę-Czarne oraz Nową Osadę z okien autokaru podziwiamy malowniczą taflę Jeziora Czerniańskiego. Postój na krótki spacer zaplanowany jest przy „dolnej zaporze”. Malowniczy próg wodny tworzący sztuczny wodospad i oczko wodne to doskonała sceneria do wyjaśnienia kwestii źródeł i długości rzeki Wisły, gdyż bywają one różnie podawane w zależności od przyjętego kryterium.

Zwiedzanie Wisły obejmuje około godzinny spacer po centrum uzdrowiska wzdłuż deptaku. Wędrówkę z reguły zaczynamy przy dawnym Hotelu Piast (wybudowany ok. 1885 r.), w którym tworzyła m.in. Maria Konopnicka. W tym miejscu już poznajemy historię Wisły jako młodopolskiego kurortu. Dalej jest kościół ewangelicki z 1838 roku, przy którym poznajemy szczegóły i przyczyny wielowyznaniowości w Wiśle oraz na całym Śląsku Cieszyńskim. Tuż obok kościoła ewangelickiego jest dom, w którym mieszkał i tworzył Jan Sztwiertnia (1911-40) – znakomity kompozytor i nauczyciel muzyki silnie związany ze Śląskiem Cieszyńskim. Blisko kościoła jest również szkoła związana z Macierzą Szkolną dla Księstwa Cieszyńskiego wraz z nowoczesną Hala Sportową im. Wiślańskich Olimpijczyków. Jest to doskonałe miejsce do poznania historii patriotyzmu na terenie Śląska Cieszyńskiego, ale także sportowych tradycji Wisły. Idąc nieco dalej deptakiem dochodzimy do Placu Bogdana Hoffa, przy którym zlokalizowanych jest kilka atrakcji. Bardzo ważnym zabytkiem jest karczma z 1794 r., będąca obecnie siedzibą Muzeum Beskidzkiego im. Andrzeja Podżorskiego. Przy Muzeum Beskidzkim działa enklawa budownictwa drewnianego (m.in. Stara Karczma – działająca i goszcząca Turystów, stara szkoła – siedziba wiślańskich organizacji pozarządowych, a także kilka budynków stanowiących odtworzenie starej wiślańskiej wioski). Na wiślańskim Rynku (pl. B. Hoffa) dowiadujemy się kim był Bogdan Hoff i mamy okazję poznać dzieje Wisły jako uzdrowiska. Od 2008 roku Wisła na rynku ma zupełnie nową atrakcję – Aleję Gwiazd Sportu. Została ona utworzona dla upamiętnienia otwarcia skoczni im. Adama Małysza w Malince. Aleję tworzą pamiątkowe tablice wykonane z brązu, wmurowane na głównym deptaku przy wiślańskim rynku (Pl. Hoffa). Przy rynku jest także Dom Zdrojowy – świadectwo uzdrowiskowych aspiracji Wisły, a w nim figura Adama Małysza z czekolady. Ostatnim punktem przy deptaku jest pomnik dr hab. Juliana Ochorowicza – uczonego, filozofa, wynalazcy popularnie określanego mianem „Odkrywcy Wisły”.

W ramach w/w proponowanej trasy wycieczki „Małą Pętlą Beskidzką” zalecamy również około godzinny spacer po dalszych okolicach deptaka i rynku. Wędrówkę zaczynamy od drewnianego Pałacyku Myśliwskiego Habsburgów wybudowanego został w latach 1897-1898 na polanie Przysłop pod Baranią Górą (1220 m n.p.m.), a w 1985 roku przeniesiony do centrum Wisły. Po drodze odwiedzamy także zabytkowy dworzec kolejowy, przy którym poznajemy burzliwą historię kolejnictwa na terenie Śląska Cieszyńskiego, ale również odkrywamy tajemnicę magicznej liczby 5000 km widniejącej na tablicy wmontowanej w ścianę dworca. W rejon rynku wracamy bulwarem nad brzegiem rzeki Wisły, gdzie istnieje możliwość odwiedzenia Muzeum Narciarstwa z ekspozycją starych nart, karpli oraz parą nart Adama Małysza i innych wybitnych skoczków. Podczas tego spaceru odwiedzamy oczko wodne na prawym brzegu Wisły, przedwojenne kąpielisko uzdrowiskowe, ale przede wszystkim amfiteatr im. Stanisława Hadyny – miejsce ważnych imprez kulturalnych, w tym główna estrada międzynarodowego Tygodnia Kultury Beskidzkiej.

Twórca Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” urodził na Zaolziu, lecz jego rodzina korzenie miała właśnie w Wiśle. Przy okazji poznajemy tutaj życie kulturalne międzywojennej Wisły, od kuchni wręcz. Do rynku wracamy przez bramę Urzędu Miejskiego i Domu Zdrojowego. Jest to ciekawy punkt do obserwacji skoczni narciarskich w Wiśle-Centrum, więc i tutaj przewodnik opowiada kilka słów o skokach narciarskich w Wiśle. Temat skoków narciarskich jest szerzej opisywany podczas zwiedzania skoczni narciarskiej im. Adama Małysza w Wiśle-Malince.


W Wiśle-Osadzie, u zbiegu kilku dolin (Wisły, Kopydła i Dziechcinki) znajduje się Galeria „Sportowe Trofea Adama Małysza”, w której prezentowane są wszystkie medale, puchary i dyplomy Adama Małysza oraz sprzęt sportowy, z którego korzystał skoczek z Wisły. Kolejnym miejscem związanym z Adamem Małyszem jest skocznia narciarska w Wiśle-Malince nazwana jego imieniem. Podczas zwiedzania skoczni wchodzimy z przewodnikiem na trybuny, gdzie przewodnik przekazuje garść informacji związanych ze sportową historią Wisły, historią skoczni narciarskiej w Malince, a także w ogólny sposób tłumaczy różnice w postrzeganiu skoczni „na żywo” a w telewizji (różnica jest bardzo duża – na to zwraca uwagę każdy!). Przy skoczni jest także chwila czasu wolnego na zakup pamiątek, akcesoriów kibica oraz oscypków lub żywności w punktach małej gastronomii.

Zobacz zdjęcia z wycieczki z Karpackim Gazdą do Wisły

Zobacz zdjęcia z zameczku Prezydenckiego z Wisły

Zobacz zdjęcia ze skoczni narciarskiej im. A. Małysza w Wiśle Malince

 

Szczyrk


Szczyrk jest miejscowością zlokalizowaną w historycznej Małopolsce, na Żywiecczyźnie. Z tego też powodu wpływa znacząco na wielokulturowość Beskidu Śląskiego, bowiem przejeżdżając z Wisły do Szczyrku przez Przełęcz Salmopolską (934 m n.p.m.) przekraczamy granicę kulturową między Góralami Wiślańskimi a Góralami Żywieckimi. Atrakcje Szczyrku są ściśle związane z górami i aktywnym wypoczynkiem, dlatego też w ramach wielu propozycji wycieczek „Pętlą Beskidzką” do programu włączane są najwyżej zwiedzania Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski na „Górce”, drewniany kościół parafialny p.w. św. Jakuba Apostoła z lat 1797-1800 lub wjazd koleją krzesełkową na Skrzyczne (1257 m n.p.m.) – najwyższą górę Beskidu Śląskiego. Szczyrk niewątpliwie był i jest kojarzony z nartami i sportami zimowymi, prawie 36 km tras narciarskich w masywie Skrzycznego stawia Szczyrk na 1. miejscu polskich kurortów zimowych i daje tytuł zimowej stolicy Polski. Z tego też powodu podczas przejazdu przez Szczyrk przewodnik dokładnie opowiada historię turystyki oraz sportu w dolinie Żylicy. W Szczyrku dochodzi do symbolicznego zatoczenia pętli, bowiem trasa autokaru wiedzie z powrotem do Żywca lub w kierunku Bielska-Białej i dalej „do domu”, a wiedza i treść przekazywana przez przewodnika wraca do Kotliny Żywieckiej oraz tematu zbójnictwa. Nad Szczyrkiem bowiem mieściło się wiele zbójnickich kryjówek, w tym ta największa i najpopularniejsza – braci Klimczaków, których imieniem nazwano górę Klimczok (1117 m n.p.m.).

Zobacz zdjęcia z wycieczki na Karkoszczonkę

Zobacz zdjęcia z wycieczki na Skrzyczne


Zarezerwuj wycieczkę Małą Pętlą Beskidzką! ZADZWOŃ: 609 789 879 lub NAPISZ: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Żywieckie Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego jest w stanie zorganizować każdą wycieczkę na terenie Beskidu Śląskiego, Śląska Cieszyńskiego i Żywiecczyzny. Obsługujemy grupy na miejscu, jak i organizujemy przyjazd w Beskidy. Dzięki naszemu doświadczeniu, zorganizujemy wycieczkę na każdą kieszeń! Zorganizujemy nocleg, wyżywienie, transport, opiekę pilota wycieczek i obsługę licencjonowanego przewodnika beskidzkiego.


Wszystkie usługi i bilety wstępów do zwiedzanych obiektów podajemy na zapytanie z indywidualną kalkulacją! Na każde zapytanie odpowiadamy indywidualnie, dopracowujemy programy wedle Państwa życzeń. Powyższy program jest naszą autorską propozycją i podlega wszelakim modyfikacjom wedle życzeń i możliwości czasowych grupy. Organizujemy także transport!
Na każde zapytanie odpowiadamy indywidualnie, dopracowujemy programy wedle Państwa życzeń. Propozycje programów wycieczek na niniejszej stronie są naszymi autorskimi propozycjami i podlegają wszelakim modyfikacjom wedle życzeń i możliwości czasowych grupy.

Wystarczy się z nami skontaktować i podać kilka informacji:


1.    Termin wycieczki (obsługujemy wycieczki jedno - i kilkudniowe);
1.    Rodzaj grupy (osoby dorosłe, młodzież, osoby starsze, grupa mieszana);
2.    Dane kontaktowe (Adres e-mail i numer telefonu).

Natychmiast po skontaktowaniu się z nami, zostaje Państwu przydzielony indywidualny doradca, który poprowadzi Państwa krok po kroku przy organizacji wycieczki – od opracowania racjonalnego programu po zakup biletów i opiekę na miejscu w trasie.


Wszystkie usługi i bilety wstępów do zwiedzanych obiektów podajemy na zapytanie z indywidualną kalkulacją!


Żywieckie Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego umożliwia skorzystanie z usługi licencjonowanego przewodnika beskidzkiego i/lub pilota wycieczek oraz zarezerwowanie odpowiednich atrakcji. Wymaga to jednak wcześniejszej rezerwacji wycieczki i kontaktu z nami, czego można dokonać pod nr tel. 609 789 879, 33 475 96 52 oraz pisząc na adresy e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Dane do przelewu:


ZBÓJNICKI SZLAK LESZEK MŁODZIANOWSKI
34-300 ŻYWIEC
Ul. Jana III Sobieskiego 7
NIP: 553 – 230 – 63 – 40
REGON: 240 745 145


KONTO BANKOWE ZŁOTÓWKOWE ING BANK ŚLĄSKI
Nr. 84 1050 1070 1000 0023 2267 3688


Zaświadczenie o wpisie do Rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych Marszałka Woj. Śląskiego nr. 944
Gwarancja ubezpieczeniowa AXA nr. 01.281.630


Zapraszamy do zarezerwowania wycieczki Dużą i Małą Pętlą Beskidzką właśnie z nami! Hej!

 

Wszystkie usługi i bilety wstępów do zwiedzanych obiektów na zapytanie z indywidualna kalkulacją!

Skorzystanie z usługi przewodnickiej i zarezerwowanie odpowiednich atrakcji wymaga wcześniejszej rezerwacji, której można dokonać w Żywieckim Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego pod nr tel./fax 033 475 96 52 lub 609 789 879 lub pisząc maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

blachaprzewodnikbeskidzki

Zapraszamy w Beskidy z Karpackim Gazdą!

 

Zarezerwuj Karpackiego Gazdę

joomla template 1.6
Loading...