Wycieczki

Pilotaż

nowe-logo
OC przewodników turystycznych
i pilotów wycieczek
OC/OW029/1011

Zapraszam na wycieczkę na Pilsko (1557 m n.p.m.) z przewodnikiem beskidzkim - Karpackim Gazdą.

 

Pobierz ofertę wycieczki na Pilsko w PDF

pogotowie

http://www.przewodnikbeskidzki-pilsko.pl

pilskomapa

Oferta przewodnicka:

Całodniowa wycieczka piesza ze mną zawiera następujące elementy:

• przyjazd busem / autokarem na parking w Korbielowie

przejście z przewodnikiem beskidzkim jedną z możliwych tras np. na trasie: Korbielów – Czarny Groń – Hala Miziowa – przełęcz Glinne (wycieczkę rozpoczynamy w Korbielowie, żółtym szlakiem pokonamy ponad 600 metrów przewyższenia, początkowo trasa wiedzie przez las, a " widoki" odsłania gdy znajdziemy się na Hali Miziowej. Latem droga do schroniska powinna zająć nam 2 godziny lub trochę więcej gdy idziemy zimą. W czasie gdy leży śnieg w schronisku przywita nas gwar narciarzy, bo Hala Miziowa to zimowe serce Beskidu Żywieckiego. Kontynuujemy wędrówkę żółtym szlakiem, po około 30 minutach zdobywamy Pilsko 1557m n.p.m.)

LUB

• przejście z przewodnikiem beskidzkim granicznym szlakiem z przełęczy Glinne (809 m n.p.m.) – Góra Pięciu Kopców – Trzy Kopce. Z Góry Pięciu Kopców już tylko 200 m na szczyt Pilska

zejście spod schroniska na Hali Miziowej przez ścisły rezerwat "Pilsko" na przełęcz Glinne (809 m n.p.m., Korbielów – Oravska Polhora).

 

Czas trwania wycieczki: ok. 9 – 10 godzin. Czas przejścia ok. 5 godz / 7 godz., suma podejść ok. 750m

 

FOTOGALERIA Z NASZYCH WYCIECZEK

DSCF8406 pilsko2 PILSKO2

PILSKO1 PILSKO4

PILSKO5 PILSKO3 PILSKO6

 
Pilsko wznosi się w grzbiecie granicznym ponad przełęczą Glinne. Jest drugim co do wysokości po Babiej Górze szczytem w polskich Beskidach. Główna kulminacja znajduje się po stronie słowackiej, ok. 200 m od granicy. Pierwsza część trasy to jedno z krótszych przejść z Korbielowa na Halę Miziową. Na Hali Miziowej możemy zregenerować siły w nowoczesnym schronisku. Ze szczytu Pilska rozciąga się panorama obejmująca wszystkie strony świata. Ze szczytu schodzimy do dawnego drogowego przejścia granicznego na przełęczy Glinne  (Korbielów – Oravska Polhora).

Znajduje się w Grupie Pilska. Często nazwą Pilsko obejmuje się nie tylko jego główną kulminację (1557 m), w całości leżącą po stronie słowackiej, ale również cały masyw. Według słowackiej regionalizacji są to Beskidy Orawskie (Oravské Beskydy).

Przez grzbiet Pilska przebiega granica polsko-słowacka oraz Wielki Europejski Dział Wodny oddzielający zlewnię Morza Bałtyckiego od Morza Czarnego. Właściwy szczyt masywu (Pilsko 1557 m) nie znajduje się jednak w tym grzbiecie, lecz w jego bocznej odnodze, która poprzez przełęcz Mechy, szczyt Mechy i dalsze wierzchołki opada w południowym kierunku do Kotliny Orawskiej na Słowacji. W grzbiecie wododziałowym i zarazem na granicy polsko-słowackiej znajduje się natomiast niższy wierzchołek – Góra Pięciu Kopców (1543 m), położony około 200 m na północ od głównego wierzchołka.

Istnieje kilka teorii dotyczących pochodzenia nazwy Pilsko. Może ona pochodzić od dawnej, pojawiającej się w XVIII-wiecznych dokumentach nazwy podszczytowej hali Pielsko, ta zaś od nazwiska właściciela, Piela. Może też pochodzić od dawnego określenia miejsca "piłowania" czyli pozyskiwania drewna. Ludowy przekaz wiąże nazwę z "opijaniem się" orawskich zbójników, którzy mieli zbierać się na szczycie. Taką wersję podaje wójt Żywca A. Komoniecki w swoim "Dziejopisie żywieckim" Po raz pierwszy w druku nazwę Pilsko podaje w 1721 r. ks. Gabriel Rzączyński, autor dzieła „Historia Naturalis Curiosa Regni Poloniae .... Był on także pierwszym odnotowanym zdobywcą tego szczytu. A. Siemionow zaś uważa, że nazwa Pilsko jest zniekształceniem słowackiej nazwy Polski (Poľsko).


Kopuła szczytowa Pilska jest płaska i rozległa. Zbudowana jest z piaskowców magurskich. W górnych partiach występuje naturalnego pochodzenia kosodrzewina, stanowiąca w tym masywie najwyższe piętro roślinności. Szczyt porośnięty jest kępami kosodrzewiny, trawą, oraz pokryty rumoszem skalnym. Na najwyższej kulminacji, po stronie słowackiej, znajduje się ołtarz polowy i krzyż ustawione przez mieszkańców orawskiej wsi Mutne (Słowacja). Corocznie w lipcu proboszcz z Mutnego odprawia tutaj mszę świętą. Na północno-wschodnim zboczu Góry Pięciu Kopców, przy żółtym szlaku, znajduje się krzyż upamiętniający jedną z pierwszych ofiar kampanii wrześniowej, poległego w tym miejscu 1 września 1939 roku żołnierza Basika.


Pilsko objęte jest od 1971 roku (rezerwat przyrody Pilsko) po stronie polskiej na niewielkim obszarze (15,4 ha) ochroną rezerwatową, po stronie słowackiej ustanowiony w 1967 roku rezerwat obejmuje 809 ha.


Interesującymi przedstawicielami flory na Hali Słowikowej są między innymi: knieć górska, rzeżucha łąkowa, tojad mocny, urdzik karpacki, pięciornik złoty. Na Hali Miziowej występują między innymi: wełnianki, ostrożeń błotny, borówka brusznica. Najcenniejszymi zaś przedstawicielami roślinności hal są niebielistka trwała, czosnek syberyjski i pełnik alpejski, tworzące wyjątkowe w skali Polski zbiorowisko na Hali Cebulowej. W zaroślach kosodrzewiny spotkamy borówkę czarną, podbiałka alpejskiego, czosnek siatkowaty, widłaka alpejskiego, szarotę drobną i marchwicę pospolitą[potrzebny przypis]. Z rzadkich w Karpatach gatunków roślin występuje m.in. modrzewnica zwyczajna, wierzbownica zwieszona oraz rzadkie w całej Polsce wyblin jednolistny, czosnek syberyjski i turzyca skąpokwiatowa.


Szczyt jest bardzo popularnym wśród turystów miejscem widokowym, z szeroką panoramą na Beskidy Zachodnie, Tatry, góry Słowacji, a przy doskonałej widoczności także na wschodnie szczyty Sudetów. Północne stoki masywu Pilska są bardzo popularne również zimą wśród narciarzy. Na stokach opadających w stronę Korbielowa zimą działają m.in. dwa ośrodki narciarskie:

  • jeden z większych ośrodków w Polsce, Ośrodek Narciarski Pilsko w Korbielowie, najwyżej – poza Kasprowym Wierchem – położony ośrodek narciarski w Polsce, z 10 wyciągami, w tym 1 wyciągiem krzesełkowym (z Korbielowa Kamiennej na Halę Szczawiny) i prawie 20 km tras narciarskich,

  • ośrodek Kolej Baba w Korbielowie Kamiennej, tuż przy dolnej stacji ośrodka Pilsko, również z 1 wyciągiem krzesełkowym.

Wyciągi orczykowe i trasy zjazdowe wybudowano na przełomie lat 80 i 90, w tym celu wycięto 10,5 hektarów lasów oraz 0,25 hektara kosodrzewiny. Przeciwko dewastacji przyrody na Pilsku protestowało w latach 90. kilka organizacji pozarządowych między innymi Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, Liga Ochrony Przyrody, Polski Klub Ekologiczny, kilka organizacji czeskich i słowackich, organizacje te założyły koalicję na rzecz Pilska. Efektem tych działań było uzyskanie wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego nakazującego rozebranie nielegalnych wyciągów nr 8 i 9 do końca 2005 r. oraz wykonanie ekspertyzy naukowej, która wprowadziła ograniczenia w użytkowaniu tras i wyciągów (zakaz jeżdżenia po kosodrzewinie i na terenie rezerwatu ścisłego po stronie słowackiej, użytkowanie tras zależne od grubości pokrywy śnieżnej).

 

U podnóża kopuły szczytowej (ok. 1270 m n.p.m.) na Hali Miziowej znajduje się schronisko PTTK oraz węzeł szlaków turystycznych. Rozległa kopuła szczytowa Pilska podczas złej widoczności jest mylna orientacyjnie. Zimą 1980 we mgle zagubiła się tutaj grupa uczniów klasy sportowej w wieku 12 do 17 lat z trenerem, w wyniku czego troje zginęło z wyczerpania.

Pilsko znajduje się na Szlaku Zbójników Karpackich. Chcecie wiedziec dlaczego?

 

Wszystkie usługi i bilety wstępów do zwiedzanych obiektów na zapytanie z indywidualna kalkulacją!

Skorzystanie z usługi przewodnickiej i zarezerwowanie odpowiednich atrakcji wymaga wcześniejszej rezerwacji, której można dokonać w Żywieckim Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego pod nr tel./fax 033 475 96 52 lub 609 789 879 lub pisząc maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

blachaprzewodnikbeskidzki

 

Zapraszamy w Beskidy z Karpackim Gazdą!

 

Zarezerwuj Karpackiego Gazdę

joomla template 1.6
Loading...