Wycieczki

Pilotaż

nowe-logo
OC przewodników turystycznych
i pilotów wycieczek
OC/OW029/1011

Zapraszam na wycieczkę na Czantorię (995 m n.p.m) z przewodnikiem beskidzkim - Karpackim Gazdą. Naszą wycieczkę możemy poszerzyć o przejscie na górę Soszów Wielki (886 m n.p.m)

 

Pobierz ofertę wycieczki na Czantorię w PDF

 

pogotowie

www.przewodnikbeskidzki-czantoria.pl

 czantoria4

Oferta przewodnicka:

 

Całodniowa wycieczka piesza ze mną zawiera następujące elementy:

 

• przyjazd busem / autokarem na parking w Ustroniu

• wyjazd kolejką linową krzesełkową na Polanę Stokłosica / omówienie rozległej panoramy / skorzystanie z letniego toru saneczkarskiego lub Sokolarni,

spacer na szczyt Czantorii i wyjście na wieżę widokową (czas wolny na posiłek i zakup pamiątek),

przejście do schroniska turystycznego po czeskiej stronie (czas wolny na posiłek i zakup pamiątek) i zjazd kolejką na parking,

• możliwe dodatkowe przejście czerwonym, Głównym Szlakiem Beskidzkim na Soszów Wielki (886 m n.p.m.), odpoczynek w karczmie Lepiarzówka,

zejście do Wisły Dziechcinki (ok. 2 godz.).

 

Czas trwania wycieczki: ok. 6-7 godz.

czantoria1

 czantoria2

 

INFORMACJE O ZWIEDZANYCH MIEJSCACH

CZANTORIA

Czantoria to najwyższy szczyt leżący w granicach miasta Ustronia. Grzbietem Czantorii przebiega granica pomiędzy Polską a Republiką Czeską. Wycieczkę rozpoczynamy w Ustroniu Polanie, gdzie z wysokości 389 m n.p.m. wyruszamy w górę wygodną, czteroosobową kolejką linową, w ciągu 6 min wjeżdżamy na wysokość 851 m n.p.m., na Polanę Stokołosica.

Od górnej stacji kolei linowej prowadzą trasy i liczne szlaki turystyczne, dojście do  szczytu Czantorii i granicy z Czechami zajmuje ok. 30 min. Z wieży widokowej na szczycie podziwiamy rozległą panoramę Beskidu Śląskiego i Morawsko-Śląskiego, a przy dobrej widoczności możemy zobaczyć Tatry i Małą Fatrę. Ponadto przy górnej stacji kolejki usytuowane są Letni Tor Saneczkowy (całkowita długość zjazdu wynosi 710 m) oraz Sokolarnia.

Wielka Czantoria (995 m n.p.m.) – najwyższe wzniesienie Pasma Czantorii w Beskidzie Śląskim, dominujące w północnej części tego pasma. Jest jednocześnie szczytem granicznym między Polską a Czechami oraz najwyższym szczytem czeskiej części Beskidu Śląskiego. Przez szczyt przebiega także główny wododział Polski, stanowiący granicę między zlewiskami Wisły i Odry.


Szczyt charakteryzuje się stromymi zboczami od wschodu i zachodu – różnica wysokości pomiędzy położonym u stóp góry Ustroniem, a szczytem wynosi 630 m. Czantoria porośnięta jest w większości lasami bukowymi i świerkowo-jodłowymi, miejscami z udziałem jaworów, jesionów, modrzewi i in. Po obu stronach granicy państwowej w partiach podszczytowych znajdują się leśne rezerwaty przyrody: po stronie polskiej rezerwat „Czantoria”, a po stronie czeskiej narodowy rezerwat „Čantoryje”. Na zboczach i szczycie Czantorii Wielkiej występują także trawiaste polany.


Nazwa „Czantoria” została wzmiankowana w zapiskach po raz pierwszy w dyplomie księcia cieszyńskiego Adama Wacława z dnia 3 października 1615, w którym ten rozgranicza swoje posiadłości od dóbr Adama Goczałkowskiego z Goczałkowic.


Na położoną poniżej szczytu polanę Stokłosica dociera kolej krzesełkowa „Czantoria” z Ustronia Polany wybudowana w 1967 i zmodernizowana w 2007. Dzięki temu Czantoria jest bardzo popularna wśród turystów i narciarzy. Obok górnej stacji znajduje się maszt przekaźnikowy. Czantoria to także dobry punkt widokowy. Obserwować można z niej panoramę Beskidu Śląskiego i Beskidu Morawsko-Śląskiego, rzekę Wisłę oraz Pogórze Śląskie i Górny Śląsk – przy dobrej pogodzie widoczny jest Zbiornik Goczałkowicki i dalej stopniowo w stronę zachodnią – elektrownia Łaziska, miasta: Żory i Jastrzębie-Zdrój, elektrownia Rybnik, hałda w Rydułtowach, miasto Wodzisław Śląski, elektrownia Dziećmorowice, Karwina, Hawierzów i Ostrawa.


Na samym szczycie góry, po czeskiej stronie granicy, znajduje się stalowa wieża widokowa (wstęp płatny) z platformą na wysokości 29 metrów oraz bufet. Na grzbiecie góry, kilkaset metrów na zachód od szczytu, znajduje się czeskie schronisko turystyczne na Czantorii (właściwie pod Czantorią Wielką), zbudowane jeszcze przez niemiecką organizację turystyczną Beskidenverein w 1904. Tam też znajdowało się turystyczne przejście graniczne.


Czantoria Wielka stanowi duży węzeł szlaków turystycznych, którymi można dojść m.in. na Soszów Wielki, Czantorię Małą, Stożek i Tuł oraz do Ustronia, Nydka i Trzyńca. Przez szczyt przebiega Główny Szlak Beskidzki im. Kazimierza Sosnowskiego.


Na zachodnim zboczu góry, przy czerwonym szlaku do Nydka, w miejscu zwanym Zakamiyń znajduje się jeden z tzw. leśnych kościołów – miejsce tajnych nabożeństw ewangelickich w epoce kontrreformacji (XVII/XVIII wiek) – wraz tablicą upamiętniającą Jerzego Trzanowskiego.


Z Czantorią wiąże się legenda o śpiących rycerzach i ich trzystu koniach, którzy w olbrzymiej pozłacanej komnacie we wnętrzu góry czekają, by w najtrudniejszych chwilach pomóc Śląskowi jako jego narodowe wojsko. Do tej legendy nawiązuje wytyczona po czantoryjskich stokach 20-kilometrowa Ścieżka Rycerska.

 

Czantoria znajduje się na Szlaku Zbójników Karpackich.

 

SOSZÓW WIELKI 

Soszów Wielki (886 m n.p.m.) – szczyt górski w Paśmie Czantorii w Beskidzie Śląskim. Grzbietem przez szczyt biegnie granica państwowa pomiędzy Polską a Czechami. Leży pomiędzy szczytami Cieślara na południu i Małego Soszowa na północy. Wierzchowina szczytowa spłaszczona i wyciągnięta w kierunku zachodnim. Stoki zachodnie dość strome, rozczłonkowane dolinkami kilku cieków wodnych, opadają do doliny Głuchówki, już po stronie czeskiej. Stoki wschodnie strome, opadają ku zamknięciu doliny Jawornika.


Pod szczytem górne stacje wyciągów narciarskich Stacji Narciarskiej Soszów (patrz niżej). Na grzbiecie granicznym, nieco na północ od szczytu, znajduje się pensjonat górski "Zagroda Lepiarzówka". Również na grzbiecie, ok. 500 m na północ od szczytu, stoi prywatne schronisko turystyczne zbudowane w 1932 roku. Obok schroniska znajduje się węzeł szlaków turystycznych prowadzących w kierunku Czantorii Wielkiej i Stożka oraz m.in. do Wisły Jawornik. Przez szczyt przebiega Główny Szlak Beskidzki.


Na północno-wschodnim zboczu Soszowa Wielkiego znajduje się Stacja Narciarska Soszów z wyciągiem krzesełkowym, wyciągiem orczykowym, 3 wyciągami talerzykowaymi i prawie 6 km tras narciarskich o różnym stopniu trudności.

 

Wszystkie usługi i bilety wstępów do zwiedzanych obiektów na zapytanie z indywidualna kalkulacją!

 

Skorzystanie z usługi przewodnickiej i zarezerwowanie odpowiednich atrakcji wymaga wcześniejszej rezerwacji, której można dokonać w Żywieckim Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego pod nr tel./fax 033 475 96 52 lub 609 789 879 lub pisząc maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

blachaprzewodnikbeskidzki

 

Zapraszamy w Beskidy z Karpackim Gazdą!

 

Zarezerwuj Karpackiego Gazdę

 

joomla template 1.6
Loading...