Wycieczki

Pilotaż

nowe-logo
OC przewodników turystycznych
i pilotów wycieczek
OC/OW029/1011

Oferta przewodnicka:

Całodniowa wycieczka ze mną może zawierać następujące elementy (do wyboru):

• zwiedzanie i uczestnictwo w wielu atrakcjach jakie proponuje Rabkoland (diabelski młyn i inne karuzele, gokarty, samochodziki, kolejki dla dzieci, ogromny zadaszony rurapark, pontony, konwój wodny, dom śmiechu, pałac strachu),

• czas na zakupy,

• możliwość zamówienia posiłku,

• możliwość przejazdu bryczką lub zorganizowania białego i zielonego kuligu,

• zwiedzanie Rabki Zdrój (centrum, fontanna ze słoniami, zwiedzanie muzeum Władysława Orkana, park zdrojowego, amfiteatru, wizyta w Tężni Solankowej i Pijalni Wód Mineralnych, zwiedzanie Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce, muzeum Gorczańskiego Jana Fudali),

• wizyta w Teatrze Lalek „Rabcio”.

SPECYFIKACJA ZWIEDZANYCH ATRAKCJI

RABKOLAND

Rabkoland jest największym w Małopolsce parkiem rozrywki dysponującym bogatą ofertą atrakcji rozrywkowych, typowych dla wesołego miasteczka. Usytuowany jest w województwie małopolskim w Rabce-Zdrój, kilometr od zakopianki (głównej drogi z Krakowa do Zakopanego). W parku do dyspozycji gości są m.in. diabelski młyn i inne karuzele, gokarty, samochodziki, kolejki dla dzieci, ogromny zadaszony rurapark, pontony, konwój wodny, dom śmiechu, pałac strachu i wiele innych atrakcji. W obrębie Rabkolandu otwarto Muzeum Orderu Uśmiechu oraz Dom Rekordów, które stanowią zalążek części edukacyjnej. Park Rozrywki zajmuje część podworskiego parku z bogatym drzewostanem. Wszystkie alejki i dojścia do urządzeń są wybrukowane. Jest tu sporo zieleńców, kwietników, klombów i wież kwiatowych. Dla gości przygotowano 127 stylowych ławek. Cały park jest ogrodzony i zradiofonizowany. Załoga w firmowych uniformach stara się maksymalnie, jak najlepiej obsługiwać gości.

Na terenie Rabkolandu znajdują się:

• punkty gastronomiczne,

• lodziarnia,

• kiosk z pamiątkami,

• wata cukrowa i popcorn,

• utrzymywane w ciągłej czystości toalety.

 

Specjalnością Rabkolandu są imprezy osobliwe, takie jak:

• mistrzostwa w dmuchaniu balona z gumy do żucia,

• mistrzostwa w dojeniu sztucznej krowy,

• mistrzostwa w jeździe na muszlach klozetowych (można tu zdobyć prawo jazdy na klozet).

 

Z Karpackim Gazdą zwiedzisz w Rabkolandzie:

Odwrócony dom

W Rabkolandzie w tym roku świat stanie na głowie, a to za sprawą "Odwróconego Domu", gdzie nie istnieją prawa grawitacji, a na zwiedzających zaczynają działać tajemnicze moce... Jakie? Przekonaj się sam!

Muzeum Orderu Uśmiechu

Jedyne odznaczenie na świecie nadawane dorosłym na wniosek dzieci posiada swoje muzeum na terenie Rabkolandu. W sali głównej znajduje się podium z sceną ceremonii odznaczenia. (7 naturalnej wielkości postaci). Na ścianach i w gablotach znajdują się oryginalne wnioski dzieci, listy odznaczonych, pamiątki związane z Kawalerami Orderu Uśmiechu. Przy Muzeum znajduje się archiwum Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu.

Dom Rekordów - Muzeum Rekordów i Osobliwości

Rodzinny Park Rozrywki "Rabkoland" w Rabce - Zdroju  udostępnił Towarzystwu Kontroli Rekordów Niecodziennych pomieszczenia, gdzie prezentowane są publicznie przedmioty i dokumenty związane z ustanawianiem rekordów lub osobliwością. Muzeum Rekordów i Osobliwości powstało w 2001. Dziś to nie tylko eksponaty, to również mnóstwo zdjęć i ciekawostek związanych z rekordami i osobliwościami. To tutaj organizowane są okazałe wystawy związane z charakterem tego miejsca.

INNE ATRAKCJE W PARKU

Monza Piste

Zadaszony piętrowy tor samochodowy dla dzieci. Tzw. "Wstążka".   

Ice Race 

Ice Race to emocjonująca przejażdżka wodna dla najmłodszych.  

Rowerki wodne

Rowerki wodne przystosowane gabarytowo dla najmłodszych. Doskonała zabawa i rozwój fizyczny w oddzielnym niegłębokim basenie.   

Wenecka zadaszona

16 galopujących koni, 3 konie (nieruchome) stojące, barokowa karoca i młynek. Przejażdżkę umila odpowiednio dobrana muzyka z epoki. Jedyny egzemplarz w Polsce.

Księga Dżungli 

Klasyczna karuzela podłogowa z bogatą obsadą zwierząt i pojazdów obracających się wokół postaci chłopca i dziewczynki otoczonych płomiennym kręgiem. Pod sufitem kołyszące się małpy wśród tropikalnej roślinności. Obsada karuzeli zbudowana na podstawie książki R. Kiplinga „Księga Dżungli”. Dach karuzeli podtrzymywany na czterech słupach z pięknymi figurami zwierząt.  

Kapitan Kid  

Nieduża urocza karuzela, na której przejażdżka odbywa się w łódeczkach wokół postaci groźnego jednookiego kapitana Kida. Przejażdżkę umila wesoła muzyczka a dzieci mogą kręcić kołami sterowymi oraz naciskać guziczki z efektami dźwiękowymi. W wodzie pod sunącymi łódkami fauna morska, czyli: ryby, kraby, muszle. 

Samoloty  

Sześć czteroosobowych samolotów kręci się i podnosi wokół globusa. W przejażdżce dzieciom mogą towarzyszyć dorośli.  

Smoki i Konie  

Niewielka karuzela, na której przejażdżka odbywa się w dwóch gondolach w kształcie smoka i na dwóch koniach. Karuzela bogato iluminowana z piękną fasadą.  

Eifel Tour 

Konwój dziecięcy składający się z trzech strażackich wozów bojowych i karetki pogotowia. Dzieci mogą jechać w szoferkach jak i na pokładzie pojazdów wyposażonych w dzwonki. Przejażdżka odbywa się wokół wysokiej na 12 metrów repliki paryskiej wieży Eifla, pod którą pasie się stado owiec i ptactwa domowego.  

Ześlizg 

Cztery rynny z dwoma pagórkami robią duże wrażenie na dzieciach, które na dole lądują na miękkim materacu. Zjazd odbywa się na specjalnie przygotowanych matach 

Auto Bugi 

Na wijącym się wśród drzew torze poruszają się miniatury prawdziwych jeepów i odkrytych limuzyn. Dzieci do woli kręcić mogą kierownicami, gdyż pojazdy prowadzone są po metalowej szynie. Scenerię przejażdżki stanowią krasnale „Raptusie” oraz inne figury. 

Rura Park zadaszony

W plątaninie kładek, schodów, zjazdów, suchych basenów i labiryncie rurowiska na czterech poziomach swoją wielką przygodę może przeżyć każde dziecko od dwóch do dwunastu lat. Rura Park podzielony jest na dwie części wysoką i niską. Z części wysokiej korzystać mogą dzieci od lat 5 lub 110 cm wzrostu. Wewnątrz odrębny węzeł sanitarny oraz wygodne kanapy dla opiekunów. Obiekt wyposażony również w miękkie zabawki, małe pojazdy, huśtawki i domki. Jednorazowo może pomieścić 150 dzieci.

Safari Train 

Pociąg na szynach: lokomotywa i trzy wagony. Na peronie dzieci żegnają dziadek i babcia siedzący na ławce. Przejażdżka odbywa się wśród drzew i szrucznych palm, gdzie zobaczyć można afrykańskie zwierzęta: zebry, strusie, żyrafę, krokodyla, lwa, i drobne ptactwo. W trakcie przejażdżki każde dziecko naciskając przyciski słyszy odgłosy afrykańskiej sawanny. 

Krowa do skakania 

Krowy są nieodłącznym elementem krajobrazu parku. Wszystko za sprawą Rabculi biorącej udział w corocznych mistrzostwach Polski w dojeniu sztucznej krowy. W 2011 roku dołączyła do niej sypmatyczna krowa do skakania, na której najmłodsi mogą wyszaleć sie do woli.   

Chata z piernika 

Dmuchaniec do skakania "Chata z piernika" dla najmłodszych, w której próżno szukać złej Baby Jagi.  

Kiddy Rides  

Corocznie zmieniamy repertuar tych małych urządzeń znanych w Polsce pod nazwą „bujaki”. W tym sezonie udostępnione będą m.in. tramwaj, młyńskie koło, lokomotywa, motocykl, ciężarówka, straż pożarna, helikopter, rakieta, czołg, kabriolet, wóz traperski z koniem.

Wielki młyn widokowy 

6 minutowa przejażdżka w czteroosobowych gondolach w trakcie, której z wysokości 28 metrów podziwiać można górskie pasmo Lubonia jak i większą część Rabki-Zdroju. 

Thunderbolt 

Kolejka górska z obracającymi się gondolami. 

Musik Ekspres zadaszony 

Trzy góry, trzy doliny jazda do przodu i tyłu w rytmie przebojów muzycznych to rekomendacja tej dużej karuzeli.  

Can Can 

Włoska karuzela, dla której grawitacja nie ma większego znaczenia. Unoszące się i opadające dynamicznie ramiona wirują dodatkowo wokół osi korony. Skojarzenie z dziewiętnastowiecznym tańcem nie jest przypadkowe.

Balerina 

Znana również pod nazwą Hully Gully. Jazda do przodu i tyłu w górę i w dół daje sporo wrażeń i emocji. Do tego specjalnie dobrana muzyka.  

Wiking 

Duża 40 osobowa łódka podnosi się prawie do pionu. Przejażdżka na tej dużej huśtawce jest niezapomnianym przeżyciem. Porządku pilnuje siedzący na dziobie Wiking.  

Pałac Strachów zadaszony 

Klasyczny pałac strachów. Przejażdżka w wnętrzu wśród różnych scen grozy, duchów, ruchomych figur wampirów.  

Tor gokartów zadaszony 

Przejażdżka spalinowym gokartem z silnikiem Honda na w pełni orolkowanym zadaszonym owalnym torze wyścigowym. Wyścigi zarówno w upalne, jak i deszczowe dni.  

Disko Boat 

W okrągłych dwuosobowych pontonach można posuwać się do przodu, na boki lub kręcić wokoło w basenie wypełnionym wodą 

Dom Śmiechu zadaszony 

Klasyczna impreza z krzywymi lustrami. Piękne wnętrze typu komnata oraz bogata fasada z krową stojącą na balkonie 

Autodrom zadaszony 

Żelazny repertuar każdego szanującego się wesołego miasteczka. W najnowszych modelach autoskoterów można nieźle poszaleć. 

Loteria fantowa 

Wspaniałe pluszaki, samochody i inne zabawki czekają na Ciebie!  

Goldener Westen 

Elektroniczna amerykańska strzelnica z 56 celami, które po trafieniu wykonują jakiś ruch np. pianista zaczyna grać, skunks obraca się i leje wodą spod ogona, kura wstaje i gdacze itd.

TEATR LALEK "RABCIO"

Teatr Lalek "Rabcio" istnieje od roku 1949, powstał jako teatr amatorski dla dzieci przebywających w sanatoriach w Rabce. Inauguracja Teatru odbyła się 12 listopada 1949 roku w Sanatorium Dziecięcym w Rabce. Wystawiono adaptację baśni Marii Konopnickiej „O krasnoludkach i sierotce Marysi" w reżyserii Stanisławy Rączko, z dekoracjami Olgierda Sawickiego i muzyką Zofii Konopczyny. Obecnie w repertuarze teatru znajdują sie takie spektakle jak np: “Tomcio Paluszek” “Miś Tymoteusz Rym Cim Ci" „Kopciuszek” „Tygrysek Pietrek”.

MUZEUM IM. WŁADYSŁAWA ORKANA

XVII wieczny drewniany kościół pw. Św. Marii Magdaleny - obecnie siedziba Muzeum Władysława Orkana, obrazującego kulturę ludową górali Zagórzan i Kliszczaków, wokół kościoła zabytkowy zespół 15 drzew - dębów i lip zasadzonych. Nawet Picasso zachwycił się rzeźbą Chrystusa Frasobliwego, którą każdy z nas może zobaczyć w Muzeum. Powiedział o niej: „gdyby wybuchła kolejna wojna światowa i z powierzchni ziemi zniknęłyby wszystkie stworzone przez człowieka dzieła z wyjątkiem Chrystusa Frasobliwego…, to ta jedyna rzeźba mogłaby śmiało zaświadczyć o genialności ludzkiej rasy”. Muzeum znajduje się w zabytkowym, modrzewiowym kościółku p.w. Św. Marii Magdaleny z początku XVII wieku. Kościółek otoczony jest kamiennym murem, kryty gontem. W murze jest 14 kapliczek z 1744 r., w których mieszczą się stacje Męki Pańskiej. Przy wejściu na teren kościółka znajduje się kamienna kropielnica z piaskowca z datą z 1839 r. We wnętrzu kościółka warto zobaczyć zabytkowe organy w stylu rokoko, które datowane są na rok 1778 r. Na ścianach i suficie znajdują się piękne polichromie z 1802 r. oraz drewniany ołtarz główny, którego zdobienia polichromowanymi figurami świętych i z obrazem Św. Trójcy adorowanej przez Św. Dominiaka i Franciszka urzekają odwiedzających. Ołtarz ten pochodzi z 2 połowy XIX wieku i jest wzorowany na baroku. Ołtarze boczne, tak jak i chór z organami, dotowane są na 1778 rok. Sposób gry na organach jest bardzo oryginalny, a klawiatura liczy 750 piszczałek metalowych i drewnianych. Rokokowe organy i chór muzyczny stanowią kompozycyjną całość wraz ze zdobiącymi je ornamentami i rzeźbami. Od 1908 roku zrezygnowano z odprawiania mszy i nabożeństw, co było związane z wybudowaniem nieopodal nowego kościoła, również pod wezwaniem Św. Marii Magdaleny. W 1928 roku powstała Komisja Muzealno – Etnograficzna przy Polskim Towarzystwie Tatrzańskim w Rabce – Zdroju, a jej członkowie zaproponowali, aby gromadzić cenne przedmioty. W 1929 roku placówka otrzymała statut i został określony jej program działania, a Władysław Orkan użyczył swojego imienia. Oficjalne Otwarcie Muzeum im. Władysław Orkana nastąpiło w 1936 roku. W Muzeum zgromadzone są eksponaty przedstawiające kulturę ludową górali, a także znajduje się tutaj największy w Polsce zbiór świątków ludowych. Eksponaty związane są z rzemiosłem, rzeźbą i malarstwem, strojami ludowymi oraz gospodarstwem. Większość rekwizytów pochodzi z XIX oraz XX wieku i odznacza się ogromnym bogactwem treściowym i artystycznym. Większość eksponatów wykonanych jest przez twórców ludowych z okolic, z terenu Podhala, Orawy i Gorców. Rzemiosło wiejskie: Eksponaty w większości są dziełem garncarzy z okolic Rabki - Zdrój, są to przedmioty używane do codziennych czynności np. garnki, naczynia, rynki, misy, a także związane z rzemiosłem: ciesielstwem, tokarstwem, bednarstwem. Strój: Prezentowane są tutaj stroje góralskie, a także przedmioty służące do obróbki lnu i wełny. Przedstawione są sposoby wyszywania strojów i wyprawiania skór. Obrzędy: Ta ekspozycja przedstawia obrzędy i przedmioty z nimi związane. Ze Świętami Bożego Narodzenia związane są szopki, podłaźniczki czy turoń. Są również eksponaty związane z Zielonymi Świątkami i Wielkanocą. Znajdują się tu także instrumenty muzyczne i zabawki, wyrabiane przez twórców w większości dla własnych dzieci. Sztuka ludowa: Malarstwo i rzeźba przedstawiają postacie Chrystusa i Matki Boskiej oraz Świętych. Uwagę zwraca rzeźba Św. Jana Nepomucena w stylu barokowym i figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XVIII wieku. Możemy także podziwiać piękne obrazy malowane na szkle, na desce, płótnie, papierze. Myślą przewodnią tych obrazów są treści religijne.

PARK ZDROJOWY

Znajduje się w centrum miasta i zajmuje powierzchnię 30 ha. Należy do największych parków na terenie Małopolski. Zaczął powstawać 112 lat temu. Początkowo dominowały w nim drzewa charakterystyczne dla flory miejscowej; górskiej; podgórskiej – świerki, sosny, modrzewie, buki. Z tego okresu pochodzi grupa 9 modrzewi – pomników przyrody usytuowana wzdłuż północnej strony ul. Parkowej. Z czasem drzewostan był uzupełniany o inne gatunki, głównie liściaste i dziś można w parku spotkać grupy wszystkich drzew rosnących w Polsce, a także niektóre charakterystyczne dla innych regionów Europy i Azji. Bogactwo gatunków sprawia, ze powietrze w parku nasycone jest zwłaszcza latem – różnorodnymi olejkami eterycznymi i zapachami. Interesujące jest również poszycie parku, na którym występują m.in. całe kępy kwitnących wiosną fiołków, pierwiosnków, zawilców i od przedwiośnia do pierwszych śniegów – stokrotek. Stare drzewa są schronieniem dla wielu ptaków: krukowatych, szpaków, lasów, kwiczołów, dzikich gołębi, sów, kukułek i wszelkiego drobiazgu, zwłaszcza sikorek i rudzików.

Dużo radości spacerowiczom, szczególnie dzieciom, dostarczają czarne wiewiórki. Niemal oswojone biorą orzechy z ręki. Oprócz nich późnym wieczorem i w nocy można w parku spotkać jeże i kuny. Park Zdrojowy rozpoczyna się za wschodnim murem Starego Cmentarza Parafialnego, wzdłuż którego biegnie prowadząca do uzdrowiskowego Szpitala Kardiologicznego dla Dorosłych obsadzona kasztanowcami aleja dr Jordana. W tej części znajdują się: Kawiarnia Parkowa wraz z tarasem i placem zabaw dla dzieci, a nieco głębiej tężnia solankowa i pijalnia wód mineralnych oraz źródło Helena z zabytkową pompą – kiwajką wewnątrz pawilonu. Północną krawędź parku ogranicza ul. Orkana. Po jej drugiej stronie częściowo w bocznych uliczkach znajdują się sanatoria. Tu na skraju parku znajduje się fontanna zwana przez rabczan nerką. Druga fontanna zbudowana została przed cmentarzem żołnierzy radzieckich usytuowanym za styku ulic Orkana i Parkowej. Od wschodniej strony granicę parku wyznacza ul. Nowy Świat, a od południa potok Poniczanka z kilkoma kaskadami i biegnącą wzdłuż ścieżką spacerową. Centralną część parku stanowi szeroka, widokowa, dwupasmowa aleja z trawnikami po środku obsadzonymi krzewami i drzewkami ozdobnymi. Jest to strefa słoneczna, więc na znajdujących się tam ławkach można spotkać wielu opalających się ludzi. Aleja rozpoczyna się za kawiarnią „Parkowa” i prowadzi do placyku, przy którym w 2002 roku ustawiono pomnik Jana Pawła II, papieża – turysty. Znajdująca się obok tablica przedstawia szlak papieski w Beskidzie Wyspowym i Gorcach, który tam się rozpoczyna. Dużą popularnością wśród spacerowiczów cieszy się tzw. „czarna aleja”, najdłuższa, biegnąca równolegle do ul. Orkana od szpitala kardiologicznego do ul. Nowy Świat na wysokości kina „Śnieżka”.

W jej wschodniej części usytuowane są dwa place zabaw. Pierwszy czynny od wiosny do jesieni posiada boisko do siatkówki plażowej, kręgielnię, nadmuchiwaną zjeżdżalnię, wypożyczalnię samochodzików dla dzieci. Za nim znajduje się tzw. miasteczko komunikacyjne, a po drugiej stronie alei korty tenisowe. Korzystanie z drugiego placu zabaw jest bezpłatne, znajdują się w nim huśtawki, drabinki do wspinania dla maluchów, piaskownice i karuzela. Pomiędzy oboma placami zabaw biegnie alejka prowadząca nad Poniczankę. Na jej początku często stoją górale proponujący dzieciom przejażdżkę kucykami. Dalej zbudowana została ścieżka zdrowia. Ostatnią atrakcją jest tzw. „Grzybek”. Latem w soboty i niedziele wieczorem odbywają się tam zabawy taneczne. To także miejsce spotkań zakochanych. Ma rabczański Park Zdrojowy strefy słońca i strefy cienia, część urządzoną i słabo zagospodarowaną (skarpa nad Poniczanką porośnięta wiekowymi sosnami i bujnym poszyciem). Część starych drzew dożywa już kresu. Park zasilany jest tlenem także przez sąsiednie tereny zielone i las na górze Krzywoń od południa, otaczające go ogrody i parki sanatoryjne. W 2010 roku rozpocznie się kompleksowa rewitalizacja parku, w którym powstanie m.in. Ogród Bajek i Baśni oraz ogrody kwiatowe. Przewidziano także w najbliższych latach budowę bulwarów nad Poniczanką.

TĘŻNIA SOLANKOWA I PIJALNIA WÓD MINERALNYCH

Na obrzeżach Parku Zdrojowego, przy Alei Jordana powstał kompleks dwóch, drewnianych pawilonów: Tężni Solankowej oraz Pijalni Wód. Tężnia Rabczańska uroczyście otwarta w dniu 22 czerwca 2009 jest obiektem leczniczym - inhalatorium na wolnym powietrzu. Działanie jej oparte jest na zamkniętym obiegu 1,87% solanki, która dostarczana jest z pobliskiego odwiertu „Helena" o głębokości 440 m. Znajdująca się pośrodku kolumna tężni to drewniany ruszt wypełniony gałęziami tarniny. Ze znajdującego się pod tężnią zbiornika, solanka wyprowadzana jest perforowanymi rurami na szczyt kolumny (na wysokość ok. 10 metrów) i opadając zrasza tarninę, tworząc jednocześnie wokół kolumny solankowy aerozol. Pod wpływem wiatru i słońca solanka intensywnie paruje tworząc bogaty mikroklimat, który działa podobnie jak rozbryzgujące się fale morskie. Spacerując wokół kolumny Tężni wdychamy minerały i mi­kroelementy znajdujące się w solance, które przez błony śluzowe dróg oddechowych i skórę uzupełniają niedobór mikro­elementów w organizmie człowieka i powodują wzrost odporności organizmu. Cząsteczki aerozolu mają również działanie bakteriobójcze, wobec tego działają korzystnie przy przewlekłych infekcjach. Korzystanie z Tężni: przebywanie bez­pośrednio w pobliżu inhalatora 15-20 minut, w otoczeniu tężni 2-3 godziny.

SKANSEN TABORU KOLEJOWEGO W CHABÓWCE

W oddalonej 2 kilometry od Rabki Chabówce, na terenie dawnej parowozowni otwarty został w 1994 roku Skansen Taboru Kolejowego. Gromadzenie eksponatów rozpoczęto już w połowie lat 80. Na kilku torach urządzono ekspozycję składającą się wycofanych z ruchu parowozów, lokomotyw elektrycznych i spalinowych oraz pługów, żurawi itp. które poddano rewitalizacji. Część z nich przywrócono do pełnej sprawności technicznej, dzięki czemu dziś mogą prowadzić składy pociągów zestawionych z zabytkowych wagonów.  Obecnie Skansen dysponuje najliczniejszą i najciekawszą pod względem różnorodności kolekcją zabytkowego taboru. Rokrocznie Skansen w Chabówce odwiedza kilkadziesiąt tysięcy osób z kraju i zagranicy. Zachowana infrastruktura techniczna oraz doświadczony zespół pracowników pozwalają na wykonywanie napraw rewizyjnych i głównych lokomotyw parowych oraz wagonów retro. Wielką atrakcją skansenu są organizowane przejażdżki pociągami retro, do których zachęcamy zarówno dzieci jak i dorosłych! Dla zainteresowanych dłuższym pobytem Skansen oferuje 50 miejsc noclegowych.

Najcenniejsze eksponaty:

• Parowóz tendrzak TKb, zbudowany w niemieckiej wytwórni Schwartzkopff w 1878 roku dla kolei lokalnej Magdeburg - Halberstadt.

• Parowóz Tw12-12 budowy austriackiej (StEG, Wien, 1920 rok), przeznaczony niegdyś do obsługi pociągów na liniach o słabej nawierzchni w dyrekcjach okręgowych: lwowskiej i krakowskiej.

• Parowóz pospieszny Pt31-64, zbudowany w chrzanowskim Fabloku w 1938 roku, reprezentujący najliczniejszą i najbardziej udaną serię polskich parowozów pospiesznych, których budowę z niewielkimi modyfikacjami kontynuowano po II wojnie światowej pod oznaczeniem serii Pt47.

• Parowóz towarowy Ty37-17 zbudowany w zakładach Cegielskiego w Poznaniu w 1938 roku, reprezentujący serię 27 nowoczesnych maszyn budowy przedwojennej, przeznaczonych do obsługi ciężkich pociągów towarowych. Znajdujący się w Chabówce egzemplarz jest jedynym zachowanym w Polsce.

• Parowóz towarowy Tr202-19 budowy angielskiej, jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy tej serii. Drugi (Tr202-28) znajduje się w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej.

• Parowóz towarowy TKt1-63 budowy niemieckiej z 1916 roku, przeznaczony niegdyś do obsługi pociągów na liniach podgórskich. Na PKP obsługiwał m. in. pociągi na trasie Kraków - Zakopane.

• Parowóz towarowy TKt3-16 budowy niemieckiej z 1935 roku, przeznaczony obsługi pociągów osobowych i towarowych na liniach lokalnych. Na PKP obsługiwał m. in. pociągi na górskich liniach z Nowego Sącza, Jasła i Zagórza

• Parowóz towarowy TKh100-51 zbudowany w niemieckiej wytwórni Orenstein & Koppel w 1928 roku. Maszyny tej serii obsługiwały pociągi na kolejach lokalnych. Znajdujący się w Chabówce egzemplarz pracował niegdyś na kolei Olesno - Praszka.

• Pług wirnikowy z napędem parowym, zbudowany w 1943 roku, przeznaczony do odśnieżania torów z głębokich zasp śnieżnych.

MUZEUM GORCZAŃSKIE JANA FUDALI

Wiele cennych eksponatów kultury zagórzańskiej i wołoskiej (w tym szałasy wołoskie) znajduje się w prywatnym Muzeum Gorczańskim Jana Fudali, znanego w Gorcach oraz na Podhalu malarza i poety. Był to jeden z niewielu przypadków, że dyrektor muzeum państwowego miał równocześnie własne muzeum.

 

Wszystkie usługi i bilety wstępów do zwiedzanych obiektów na zapytanie z indywidualna kalkulacją!

 

Skorzystanie z usługi przewodnickiej i zarezerwowanie odpowiednich atrakcji wymaga wcześniejszej rezerwacji, której można dokonać w Żywieckim Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego pod nr tel./fax 033 475 96 52 lub 609 789 879 lub pisząc maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zapraszamy do Rabki Zdroju z Karpackim Gazdą!

 

Zarezerwuj Karpackiego Gazdę
joomla template 1.6
Loading...